Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
1. júla 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Slovenská elektrizačná prenosová sústava navyšuje kapacity pre pripájanie nových a zvýšenie výkonu existujúcich zdrojov

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) uvoľňuje ďalší inštalovaný výkon pre pripájanie nových zariadení na výrobu elektriny do elektrizačnej sústavy Slovenska a pre navýšenie výkonu existujúcich zariadení na výrobu elektriny, vrátane obnoviteľných zdrojov energie.

SEPS pristupuje k zvýšeniu limitného inštalovaného výkonu z pohľadu priepustnosti sústavy na pripájanie zdrojov zo súčasných 1 837 MW na 2 600 MW, čo je nárast o 763 MW.

Tento výkon sa vo forme prideleného výkonu rozdelí jednotlivým prevádzkovateľom regionálnych distribučných sústav a prenosovej sústavy. Od 1. júla tohto roku tak má Západoslovenská distribučná pridelený výkon navýšený o 208 MW, Stredoslovenská distribučná o 13 MW, Východoslovenská distribučná o 35 MW a SEPS o 507 MW.

Prideľovanie kapacít

Prideľovanie kapacít sa riadi pravidlami účinnými od 28. júna 2024. Na základe rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví sa pritom upravili tak, že sa na zariadenia na uskladňovanie elektriny a rekuperáciu nevzťahujú limitné inštalované výkony, ktoré určuje SEPS. Túto zmenu SEPS aplikuje aj spätne, teda aj na už schválené žiadosti.

Preto výkon vyčerpaný na schválenie žiadostí o pripojenie zariadení týchto dvoch zmienených typov sa opäť uvoľňuje a je ho možné opäť použiť na schvaľovanie ďalších žiadostí o pripojenie zdrojov alebo na navýšenie inštalovaného výkonu existujúcich zariadení na výrobu elektriny. Táto zmena nemá vplyv na zmenu prideleného výkonu, avšak navyšuje voľný výkon jednotlivých prevádzkovateľov sústav.

SEPS určuje limitný inštalovaný výkon nielen z pohľadu priepustnosti, ale aj z pohľadu flexibility sústavy. Výkon z pohľadu flexibility je určený výhradne na pripojenie obnoviteľných zdrojov energie typu fotovoltických elektrární (FVE) a veterných elektrární (VTE). SEPS k 1. júlu tohto roka tento výkon navyšuje o ďalších 170 MW. Hodnota limitného inštalovaného výkonu z pohľadu flexibility sústavy sa tak zvyšuje z 577 MW na 747 MW.

Uvoľnenie stop-stavu

K uvoľneniu stop-stavu pre pripájanie zdrojov pristúpila SEPS v roku 2021. V tom období bol inštalovaný výkon pripojených FVE 530 MW. Za posledné tri roky sa do elektrizačnej sústavy pripojili FVE s celkovým inštalovaným výkonom ďalších približne 400 MW.

To v sumáre predstavuje 930 MW v súčasnosti pripojeného celkového výkonu FVE. Z toho iba 8 MW pripojeného výkonu FVE podlieha limitnému výkonu z pohľadu flexibility sústavy, ktorý určuje SEPS. Zvyšných 392 MW je dosiahnutých pripojením tzv. malých a lokálnych zdrojov.

Z limitného inštalovaného výkonu z pohľadu flexibility uvoľneného od roku 2021 až po súčasnosť bolo skutočne pripojených len necelých 8 MW výkonu. Tento stav nám ukazuje, že nízke pripájanie OZE je spôsobené skôr aktuálne nastavenými procesmi spojenými s realizáciou zariadení na výrobu elektriny, než nedostatkom uvoľnených kapacít. Preto uvoľnenú kapacitu považujeme len za jeden z viacerých nevyhnutných predpokladov na zvýšenie podielu výroby elektriny z OZE,“ uviedol generálny riaditeľ SEPS Martin Magáth.

Zvýšenie limitného inštalovaného výkonu

Zvýšením limitného inštalovaného výkonu SEPS pomáha napĺňať záväzky politiky pre dosiahnutie klimatických cieľov EÚ, ktoré sú uvedené Integrovanom národnom energetickom a klimatickom pláne na roky 2021-2030 (NECP).

Ten stanovuje dosiahnuť do roku 2030 celkový inštalovaný výkon FVE a VTE vo výške 1 700 MW. Navýšením limitného inštalovaného výkonu na novú hodnotu 747 MW a za podmienky, že by sa tento výkon celý aj pripojil, by sa pritom splnila cieľová hodnota uvedená v NECP na rok 2029.

SEPS vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska. Spoločnosť prevádzkuje 2 357 km vedení s napäťovou hladinou 400 kV, 690 km 220 kV vedení a 22 elektrických staníc. Jej jediným akcionárom je Slovenská republika, ktorú zastupuje Ministerstvo financií SR.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.