Slováci postavia prvú fotovoltaickú elektráreň vo Vojvodine
Výroba elektriny zo slnka je v Srbsku zatiaľ veľkou neznámou. Fotovoltaická elektráreň v obci Beočin bude vôbec prvým energetickým zdrojom tohto typu v srbskej autonómnej oblasti Vojvodina, píše portál InSerbia. „Je to dôkaz, že obnoviteľné zdroje energie majú budúcnosť aj na našom území,“ uviedla v pondelok na mieste výstavby srbská ministerka pre energetiku, rozvoj a ochranu životného prostredia Zorana Mihajlović. Slávnostného položenia základného kameňa elektrárne sa zúčastnil aj slovenský veľvyslanec v Srbsku Ján Varšo a starosta obce Beočin Bogdan Cvejić.
Investícia bez účasti štátu
Investorom je slovenská spoločnosť Prima Energy registrovaná v Srbskej republike. Jeden z konateľov spoločnosti, Eduard Gruy, pre portál energia.sk uviedol, že myšlienka investovať v Srbsku do fovoltaiky vznikla pred dva a pol rokmi. Veci sa výrazne pohli dopredu po nájdení vhodnej lokality neďaleko obce Beočin, ktorá nesie názov Tancoš. Výstavba elektrárne, ktorá sa má rozprestierať na ploche 2,5 hektára, by sa podľa plánu mala ukončiť do troch mesiacov. Očakáva sa, že zdroj s inštalovaným výkonom 1 MW sa uvedie do prevádzky v septembri.
Projekt výstavby elektrárne sa financuje výhradne zo súkromných zdrojov, bez finančnej účasti srbského štátu. Po spustení elektrárne ale získa investor štatút zvýhodneného výrobcu elektrickej energie. Srbská vláda podľa investora vytvorila legislatívne podmienky pre výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov. „Náš projekt tieto podmienky spĺňa,“ doplnil Gruy. V oblasti fotovoltaiky funguje v balkánskom štáte systém výkupných cien, podobne ako na Slovensku. Pre slovenský investičný projekt sa určila výkupná cena 230 EUR/MWh na obdobie 12 rokov (pre porovnanie, na Slovensku sa určujú výkupné ceny aktuálne na obdobie 15 rokov).
Srbsko a rozvoj OZE
Srbsko má vypracovaný Národný akčný plán pre obnoviteľné zdroje energie. Ten predpokladá, že do roku 2020 sa zvýši podiel obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej spotrebe energie na 27 %. Stanovené ciele, ktoré podporuje aj Európska únia, plánuje vláda dosiahnuť predovšetkým pripájaním veľkých hydroelektrární do siete. Energetický mix krajiny doplnia v menšej miere aj ostatné zelené zdroje.
Vládny program rozvoja fotovoltaiky ráta s tým, že na srbskej pôde sa budú prevádzkovať elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom do max. 5 MW. Slovenský podnikateľ upozorňuje, že výkupná cena elektriny vyrobenej zo slnka sa znižuje na základe veľkosti elektrárne. Ako ďalej uviedol, v balkánskej krajine existuje tiež štátna podpora pre strešné inštalácie. „V dnešnej dobe sú v Srbsku rentabilné len inštalácie na strechách do 30 kW,“ vysvetlil Eduard Gruy a doplnil, že na srbskom trhu existuje i veľká perspektíva pre rozvoj výroby energie z biomasy.
© energia.sk
Foto: Eduard Gruy (Prima Energy)