Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vedenie siet stl grid - na Luke (BA)
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Elektrický stĺp na lúke. Foto: energia.sk
17. júna 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slavomír Závacký: Ako a prečo budeme testovať „štart z tmy“

Už len to, že sme museli vyriešiť, kde a ako si nabijeme mobilné telefóny a vysielačky, ak sa z dôvodu výpadkov nikde v blízkosti nenachádza zdroj, kde by ich bolo možné nabiť, nám dalo nenahraditeľnú skúsenosť. Skúsenosti takéhoto charakteru je možné získať iba simulovanou skúškou alebo vznikom reálnej krízovej situácie. Tá druhá možnosť je bezpochyby neporovnateľne nákladnejšia a v prípade učenia sa počas reálnej poruchy typu black-out by to mohlo mať aj nedozerné následky.

Pri všetkých možných spôsoboch štartu z tmy na východnom Slovensku spoločnosť  VSD zabezpečuje úlohu vytvorenia tzv. trasy podania napätia, a to prostredníctvom 110 kV vedení distribučnej sústavy. Vytvorenie trasy podania napätia je realizované manipuláciami spínacích prvkov na jednotlivých elektrických staniciach VVN, postupne z elektrárne poskytujúcej podpornú službu „štart z tmy“, smerom do systémovej elektrárne, pre zabezpečenie jej vlastnej spotreby a jej nábeh.

Posledná skúška tohto typu sa na Slovensku, a zároveň v regióne východného Slovenska, uskutočnila v roku 1997. Jednalo sa o nábeh systémovej elektrárne TEKO cez vedenia distribučnej sústavy napäťovej úrovne 110 kV z vodnej elektrárne Ružín, s následným podaním napätia do systémovej elektrárne Vojany. Takto vytvorená ostrovná prevádzka počas skúšky štartu z tmy pokrývala oblasť väčšiny územia juhovýchodného Slovenska.

Je potrebné si uvedomiť, že odvtedy ubehlo viac ako 17 rokov. Za takú dlhú dobu došlo v slovenskej elektroenergetike k výrazným zmenám. Medzi najvýznamnejšie z nich patrí rozdelenie elektroenergetiky na niekoľko právne oddelených a samostatných subjektov pokrývajúcich výrobu, prenos a distribúciu elektriny. Zároveň došlo k niekoľkým zmenám zákona o energetike a prislúchajúcej legislatívy, ktorá definuje pravidlá na trhu s elektrinou. Nová legislatíva v rámci doteraz implementovaných jednotlivých regulačných balíčkov bola zameraná najmä na zvýšenie liberalizácie trhu s elektrinou, ale už menej sa venovala riešeniu prípadného núdzového stavu.

Z pohľadu našej spoločnosti je nutné povedať, že za dobu od poslednej skúšky tohto typu došlo u nás k citeľnej generačnej obmene dispečerského personálu a tiež k výrazným technologickým zmenám, najmä pri dispečerskom riadení distribučnej sústavy, ako aj na elektrických staniciach. Všetky tieto zmeny výrazne znížili hodnotu skúsenosti z poslednej vykonanej skúšky.

Práve preto bude mať pre nás najbližšia plánovaná skúška veľkú pridanú hodnotu. Z dôvodu obmedzení aktuálnej platnej legislatívy, ako aj z dôvodu niektorých technických obmedzení, sa nevykoná skúška v rovnakom rozsahu, ako to bolo v roku 1997. Predovšetkým nedôjde k rozbehu generátora systémovej elektrárne s cieľom vytvoriť ostrov pre zabezpečenie napájania všetkých odberateľov v dotknutej oblasti.

Určite by lepšej pripravenosti celej elektrizačnej sústavy SR na riešenie stavu núdze pomohla taká úprava energetickej legislatívy, ktorá by vytvárala lepšie podmienky na čo najreálnejšie vykonanie skúšok. Napriek tomu nám však plánovaná skúška umožní získať množstvo nenahraditeľných skúseností. Samotnou skúškou sa predovšetkým skontroluje pripravenosť zdrojov a schopnosť vytvoriť trasu pre podanie napätia.

Veríme, že plánovanou skúškou štartu z tmy spoločnosť VSD potvrdí schopnosť riešiť poruchové stavy typu black-out. Získané skúsenosti zvýšia pripravenosť dispečerov pre prípad vzniku reálneho stavu krízovej situácie. Poznatky zo skúšky sa využijú pri príprave školení, tréningových simulátorov, miestnych prevádzkových predpisov, prevádzkových inštrukcií a úprav nastavených procesov a technológií.

Skúsenosti a vedomosti získané skúškou štartu z tmy, v prípade vzniku reálneho stavu núdze v elektroenergetike, vytvoria predpoklady na rýchlejšie a efektívnejšie vyriešenie stavu núdze, a tým aj k zníženiu možných veľkých národohospodárskych škôd.

Slavomír Závacký

Autor je vedúcim úseku Riadenie distribučnej sústavy spoločnosti Východoslovenská distribučná, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.