Skupina ČEZ uvažuje o akvizíciách v Nemecku
„Musíme si udržať svoju veľkosť a keďže ceny elektriny klesajú, tak aj naše tržby,“ prehlásil Beneš v interview, ktoré americká denník zverejnil na svojom webe. „Súčasťou našej stratégie je evidentne rast prostredníctvom akvizícií,“ uviedol Beneš.
Švédska štátom vlastnení skupina Vattenfall vlani oznámila, že by chcela predať svoj hnedouhoľný a elektrárenský majetok v Nemecku, aby tak Švédsku pomohla znížiť jeho uhlíkovú stopu.
Podľa Beneša sú nemecké elektrárne na uhlie modernizované a účinné. Aby ale mal prípadný obchod zmysel, usiluje ČEZ o širšie nemecké portfólio švédskeho podniku. „Dávame najavo, že by sme premýšľali (tiež) o vodných elektrárňach,“ uviedol Beneš. Ďalším dôvodom na kúpu uhoľných elektrární je podľa neho aj to, že ceny emisných povoleniek, ktoré zaviedla EÚ v snahe obmedziť emisie CO2, v dohľadnej budúcnosti zrejme nebudú rásť.
Hovorca švédskeho Vattenfallu Mikael Petrovic Wagmark podľa WSJ informoval, že skupina sa rozhodla potenciálne zmeniť rozsah prebiehajúceho procesu. Znamená to údajne, že záujemcovia o jeho hnedouhoľné aktíva budú mať možnosť uchádzať sa spolu s nimi tiež o prevzatie jeho operácií týkajúcich sa prečerpávacích vodných elektrární v spolkovej krajine Durínsko. Samostatne ale údajne tieto aktivity na predaj nebudú. Podľa výkonného riaditeľa Vattenfallu Magnusa Halla je cieľom predať nemecké aktíva do konca roka.
Záujem o hnedouhoľné aktíva Vattenfallu v Nemecku vlani vyjadrila nemecká firma Mibrag, ktorú vlastní Energetický a průmyslový holding (EPH).
Český ČEZ už pôsobí v Rumunsku, Bulharsku a Poľsku. Podnik sa zaujíma o dvojtretinový podiel v Slovenských elektrárňach, ktorý predáva talianska firma Enel. ČEZ už v tomto prípade podal nezáväznú ponuku. Podľa Beneša ale podnik stále zvažuje, či podá aj záväznú ponuku, najmä kvôli enormným rizikám spojenými s dvomi nedokončenými blokmi v slovenskej Jadrovej elektrárni Mochovce. Lehota stanovená Enelom vyprší na začiatku apríla.
Čistý zisk ČEZ, ktorý je najväčšou českou energetickou skupinou, podľa posledných dostupných údajov za tretí štvrťrok medziročne klesol o 38 % na 19,6 mld. českých korún. Tržby sa medziročne znížili o 9 % na 147 mld. korún.
Beneš podľa denníka WSJ povedal, že v zisku za minulý rok 2014 „prekvapenia“ nenastanú. Výsledky za tento rok by mali byť podobné minuloročným číslam.
ČTK, energia.sk