Skupina austrálskych a českých firiem vyvíja tóriový reaktor
Hovorca konzorcia Phil Joyce uviedol, že práce na prototype reaktora už začali a mali by byť dokončené v budúcom roku. Prvá fáza overí technológie a zmapuje medzinárodné prostredie. „Nastal čas na plánovanie a budovanie elektrární na tórium. Sme radi, že práve my sa tohto výskumu zúčastníme a vyvinieme prvý fungujúci model, ktorý bude pripojený k sieti,“ povedal.
Oznámenie o vývoji prišlo po tom, čo austrálsky parlament usporiadal sympózium, kde predstavil tórium ako perspektívne jadrové palivo. Minister prírodných zdrojov Martin Ferduson na ňom uviedol, že „Austrália a Česká republika majú od roku 2002 dohodu o spolupráci na mierovom využití jadrovej energie a transferu jadrového materiálu“. Taktiež sa vyjadril k potenciálu trhu s tóriom.
Prieskum Geoscience Australia z roku 2007 odhadol, že Austrália má najväčšie zásoby tória na svete a na svetových preukázaných zásobách sa môžu podieľať 18%. Podobne veľké zásoby má India, ktorá oznámila plány vybudovať elektrárne na tórium už v minulom desaťročí. Podobné zámery má už aj Čína.
Experti poukazujú na to, že tóriové reaktory produkujú jadrový odpad s výrazne nižším polčasom rozpadu ako pri využívaní uránu alebo plutónia. Samotné tórium však priamo štiepiteľné nie je, je ale možno ho rôznymi cestami meniť na štiepiteľný urán. Tórium sa v prírode vyskytuje trikrát častejšie ako urán a na produkciu energie stačí oveľa menej množstva než uránu.
Zdroj: ČTK, energia