Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. marca 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Škóti postavia mega plávajúcu veternú elektráreň

Celkovo osem turbín, každá s výkonom 6 MW, by sa mali nainštalovať pri meste Aberdeen na severovýchode Škótska. Veterná farma s názvom Kincardine dostala zelenú koncom minulého týždňa.

Počas výstavby a prevádzky projekt zaistí prácu spolu pre asi 110 ľudí. Elektrinou by mohla zásobovať takmer 56 000 domácností.

Vláda verí, že nová technológia zistí Škótsku vedúcu pozíciu v oblasti inovácií a rozvoja odvetvia plávajúcich veterných parkov. „Ak sa podarí demonštrovať využitie technológie vo veľkom rozsahu, má obrovský potenciál pomôcť Škótsku naplniť jeho energetické potreby a rozvinúť dodávateľský reťazec, ktorý prinesie príležitosti aj inde v Európe a tiež na trhoch ako juhovýchodná Ázia a severná Amerika,“ uviedolminister pre obchod, inovácie a energetiku Paul Wheelhouse.

Prvá turbína by sa mala nainštalovať koncom roka 2018.

V škótskych vodách Severného mora by mala svoje miesto nájsť aj ďalšia plávajúca veterná farma Hywind, ktorú rozvíja nórska spoločnosť Statoil. V januári tohto roka do projektu vstúpila aj firma Masdar zo Spojených arabských emirátov a získala 25% podiel v projekte. Výroba elektriny z tohto parku sa má začať už koncom tohto roka. Svoj plávajúci koncept už Statoil otestoval v nórskych vodách. 

V súčasnosti je výstavba offshore veterných elektrární obmedzená na určitú vzdialenosť od pobrežia a limitovaná hĺbkou mora. Oproti turbínam na pevnine (onshore) môžu produkovať viac elektriny vďaka silnejšiemu a stabilnejšiemu vetru. Vyžadujú si však podstatne vyššie investičné náklady.

Podľa údajov asociácie Wind Europe sa vlani v Európe nainštalovali offshore veterné turbíny s výkonom 1567 MW a onshore parky s výkonom 10 923 MW. Celkový výkon veterných elektrární dosiahol v Európe ku koncu roka 2016 úroveň 153,7 GW, čím vietor predbehol uhlie a stal sa druhým najvýznamnejším zdrojom pre výrobu elektriny. S inštalovaným výkonom 3 MW je Slovensko na úplnom konci rebríčka.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.