Situácia so zásobami plynu v Európe je veľmi priaznivá, konštatujú slovenskí analytici
Situácia so zásobami zemného plynu je veľmi priaznivá. Myslia si to slovenskí analytici z Dáta bez pátosu. Európska únia má zásobníky plynu naplnené na 55 %, k dispozícii je tak 625 terawatthodín plynu. Slovensko má zásoby plynu na úrovni takmer 60 %, uskladnených tak máme zhruba 23 terawatthodín plynu.
Ak sa podľa analytikov podarí zásobníky doplniť o 44 % na plnú kapacitu 110 miliárd metrov kubických, tak by to malo predstavovať 33 % zo spotreby v ďalších dvanástich mesiacoch, počítaných od začiatku zimy 2023/24.
„Predminulý rok boli zásobníky tak plné, že by vystačili na 20 % ročnej spotreby. Vtedy sa bolo čoho báť. Teraz to bude pred zimou 23/24 na pohodu,“ dodali analytici.
Čerpanie plynu
Čerpanie plynu v ostatnom mesiaci ubralo zo zásob plynu 8 %. „A to bola zima, francúzske reaktory išli s výkonom naspäť dole zo 45 gigawatt na úroveň okolo 35 gigawatt a vetrík pofukoval skôr menej ako viac. Aj preto išli plynové elektrárne na relatívne vysoký výkon. A napriek tomu sa zo zásob minulo len 8%,“ dodali analytici.
Dopĺňanie plynu do zásobníkov sa tento rok začína na cene okolo 45 eur za jeden megawatt plynu a to je menej ako polovičná cena z ceny takto pred rokom.
„Stres z potreby rýchlo doplniť zásobníky bude tlmený aj relatívne nízkym nákladom na doplnenie zásob, čo umožní mnohým krajinám plnenie v čase od apríla do októbra optimalizovať a rozložiť v čase a za rozumnejšie ceny ako minulý rok,“ myslia si analytici.
Najnižšia hodnota zásob
Najnižšia hodnota zásob pred rokom po minulej zime v marci 2022 bola tiež v týchto dňoch, dva roky dozadu to bolo rovnako koncom marca. Minimum v roku 2021 bolo 29 % a minulý rok 2022 bolo 25 %. Teraz sme na viac ako dvojnásobku s úrovňou takmer 56 %.
„Ide o veľmi veľa dobrých správ naraz. Samozrejme budúcnosť odhadovať je zložité, ale trendy čerpania zásob, poklesu cien a aj priebežného dovozu plynu do Európy po týždňoch sú neuveriteľné,“ konštatovali analytici.