Sieť pripravuje návrh zákona o ochrane národnej bezpečnosti
„V súčasnosti nemáme zákonné právo vedieť, kto je skutočným vlastníkom strategických podnikov. Významný slovenský podnik môže vlastniť schránka z Cypru a štát ani nemusí oficiálne vedieť, kto je za ňou,“ skonštatoval Miroslav Beblavý zo strany Sieť.
Bezpečnostné riziká podľa jeho slov predstavujú firmy, ktorých vlastníkom je nečlenský štát Európskej únie, štát, ktorý nie je členom našich spojeneckých záväzkov alebo subjekt, v rukách ktorého sa koncentruje kontrola nad energetikou, obranou či prírodnými zdrojmi. Podľa Beblavého návrh je inšpirovaný aktuálnou situáciou okolo predaja Slovenských elektrární. „SR podľa súčasnej legislatívy nemá možnosť zasiahnuť do prevodu vlastníckych vzťahov medzi dvoma súkromnými zahraničnými spoločnosťami, a to ani v prípade zásadných rizík pre národnú bezpečnosť. Nemá dokonca ani mechanizmus na vyhodnotenie týchto rizík či právo na informácie o predaji. V prípade elektrární má SR jediný vplyv prostredníctvom uplatnenia si predkupného práva, aj to len vďaka akcionárskej zmluve.“ Podľa jeho slov je aktuálne najaktívnejším záujemcom na kúpu Slovenských elektrární ruská štátna spoločnosť Rossatom. „Je to spoločnosť, ktorá sa otvorene priznala, že je primárnym nástrojom ruskej zahraničnej politiky.“
Líder Siete Radoslav Procházka potvrdil, že návrh zákona chce predložiť už na septembrovú schôdzu parlamentu. „Tá vec je urgentná. Pripravujeme návrh zákona, keď bude pripravený paragrafový návrh, budeme sa baviť o jeho politickej podpore. Predpokladáme široký konsenzus na potrebe takejto ochrany,“ povedal. Či sa bude v prípade schválenia tento zákon vzťahovať aj na predaj elektrární, je však otázne. „Enel len pred niekoľkými dňami potvrdil záujem predať Slovenské elektrárne. Či by sa zákon vzťahoval aj na túto transakciu, je otázkou nielen vecnou a politickou, ale aj právnou, do akej miery by sme to vedeli napasovať na súčasné pravidlá v Európskej únii,“ povedal Procházka. Podľa jeho slov podobný zákon je štandardný vo viacerých krajinách, existuje v USA, Kanade, Austrálii či vo Francúzsku.
Copyright © TASR 2014