Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. mája 2016 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

SIEA: Slovensko vstúpilo do Technologického programu spolupráce IEA

Členské a partnerské krajiny IEA majú prostredníctvom technologických programov spolupráce (TCP) možnosť zapojiť sa do medzinárodnej vedecko-výskumnej komunity. IEA v súčasnosti riadi až 39 takýchto programov. Participuje na nich celkovo viac ako 50 štátov z celého sveta (členské a partnerské krajiny IEA).

Technologický program spolupráce IEA pre solárne technológie, vykurovanie a chladenie (SHC) ponúka možnosť zapojiť sa do riešenia úloh globálneho charakteru, ktorého cieľom je prispieť k zníženiu spotreby energií prostredníctvom využívania pasívnych a aktívnych solárnych technológií, pokrokových riešení konštrukcií pre vykurovanie a chladenie v budovách a efektívne využitie denného svetla, s priamym aj nepriamym dosahom na plnenie cieľov energetickej politiky SR.

Významným prínosom účasti v TCP SHC je podľa SIEA aktívna účasť na riešeniach s vysokou pridanou hodnotou, prístup k najnovším poznatkom a ich bezprostredný prenos v uvedených oblastiach s dôrazom na optimálne energetické riešenia.

SIEA v spolupráci s Ústavom stavebníctva a architektúry SAV bude participovať na niekoľkých projektoch v rámci uvedeného programu. Pôjde napríklad o projekt využívania solárnej energie v mestskom plánovaní a projekt týkajúci sa vývoja novej generácie solárnych technológií, chladenia a vykurovania.

Členstvo v TCP SHC ponúka možnosti participácie aj pre ostatné slovenské vedecko-výskumné subjekty a subjekty z hospodárskej sféry. SIEA je v tejto súvislosti pripravená pomôcť a sprostredkovať všetky potrebné informácie.

Medzinárodná energetická agentúra bola založená v roku 1974 a SR je jej členom od roku 2007. IEA je autonómnou organizáciou v štruktúrach OECD, ktorá pracuje na zaistení spoľahlivej, dostupnej a čistej energie pre 29 členských krajín, ako aj krajín mimo OECD/IEA. Jej pôvodnou úlohou bolo pomáhať krajinám koordinovať spoločné akcie počas prerušenia dodávok ropy. Hoci ropná bezpečnosť ostáva kľúčovým aspektom jej práce, mandát IEA sa rozvinul a prehĺbil. Členstvo v agentúre umožňuje SR byť partnerom vyspelým krajinám v riešeniach globálneho charakteru, mať stály prístup k aktuálnym odborným publikáciám, štatistikám, analýzam a k medzinárodnej technologickej sieti.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.