SIEA: Poukážky na podporu OZE v domácnostiach už spravuje vyše 200 zhotoviteľov
Prostredníctvom informačného systému môžu zhotovitelia poukážky na podporu OZE spravovať a žiadať o ich preplatenie. Domácnosti si musia poukážky uplatniť u zhotoviteľov do 30 dní od ich vydania. Zoznam sa bude podľa Jamborových informácií priebežne aktualizovať. Záujemcov o zapísanie je vyše 400. Ďalší zhotovitelia do zoznamu pribudnú potom, ako doručia na SIEA zmluvy o preplácaní poukážok.
„Pre domácnosti, ktoré získali poukážky v prvom kole, je dôležité, aby najneskôr do začiatku januára 2016 odovzdali podpísanú zmluvu a poukážku zhotoviteľovi. Ten poukážku prihlási do systému a prostriedky na jej preplatenie budú zarezervované. Inštalácia musí byť ukončená a žiadosť o preplatenie poukážky podaná najneskôr do 6 mesiacov od dátumu uvedeného na poukážke,“ zdôraznil Jambor. Poukážky, ktoré zhotovitelia v určenom termíne neprihlásia, stratia platnosť.
Napriek opakovaným upozorneniam SIEA, že investíciu do zariadení na využívanie OZE treba vopred konzultovať so špecialistami, najčastejšou otázkou v prvých dňoch po doručení poukážok bolo, či je možné dodatočne zmeniť vybrané zariadenie, prípadne jeho výkon. Takáto zmena možná nie je, pretože poukážky sú viazané na konkrétne zariadenie s konkrétnym výkonom.
SIEA dohodu domácnosti so zhotoviteľom ešte pred podaním žiadosti považuje za nevyhnutnú aj preto, aby domácnosť zistila, kto jej môže konkrétne vybrané zariadenie v potrebnom termíne inštalovať. Domácnosti a zhotovitelia sa tiež zaujímajú o detaily súvisiace s platbou za inštaláciu. Častou otázkou je, či môže zhotoviteľ požadovať vopred platbu za celú inštaláciu vrátane výšky poukážky. „Otázky súvisiace s platbou považujeme za záležitosť domácnosti a zhotoviteľa, ktoré by si mali upraviť ešte pred inštaláciou v zmluve. Je preto na domácnosti, či takéto podmienky akceptuje. Môže si pritom vybrať zhotoviteľa, ktorý platby vopred nevyžaduje. V súlade so všeobecnými podmienkami projektu SIEA prepláca poukážky priamo zhotoviteľom,“ zdôraznil Jambor.
V každom prípade by sa domácnosti mali ešte pred uzatvorením zmluvy oboznámiť s odporúčanými podmienkami k zmluve o inštalácii, ktoré sú k dispozícii na stránke Zelená domácnostiam. V nich SIEA domácnosti upozorňuje na body, ktoré by určite nemali v zmluve chýbať.
SIEA odporúča sledovať aj najčastejšie otázky, ktoré sú na stránke priebežne dopĺňané. V prípade, že bude treba s uplatnením alebo rezerváciou poukážok akokoľvek poradiť, konzultanti SIEA budú v určených hodinách k dispozícii aj v období medzi sviatkami.
Národný projekt Zelená domácnostiam pripravuje SIEA v rámci Operačného programu (OP) Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR. Domácnosti sa vďaka projektu budú môcť uchádzať o podporu na inštaláciu solárnych kolektorov, fotovoltických panelov, tepelných čerpadiel, kotlov na biomasu a neskôr aj veterných turbín v rodinných a bytových domoch. Prvý pilotný národný projekt bude trvať do roku 2018. V prvej etape je k dispozícii 45 miliónov eur. Celkove sa na tento účel v rámci OP vyčlenilo 115 miliónov eur z európskych a štátnych zdrojov. Príspevok sa bude poskytovať domácnostiam formou poukážok prostredníctvom SIEA.
Copyright © TASR 2015