Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chladnicka_flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Chladnička. Zdroj: Flickr.com/rkelland
8. júla 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Šetrenie v lete: Chladnička a mraznička nemusia byť „energetickými žrútmi“

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Domácnosti, ktoré chcú aj v lete ušetriť náklady za energie.
Čo by ste mali vedieť? Pri dodržiavaní správnych zásad môže úspora presiahnuť až 50 %.

Vysoké horúčavy nás trápia už niekoľko dní a určite nás toto leto ešte zopár dní potrápia. Teplé dni patria k letu, no niektorí z nás by sa najradšej zatvorili do chladničky a vyšli z nej až vtedy, keď stupnica na teplomeri klesne.

Chladnička patrí vo všeobecnosti k najväčším „žrútom“ energie. Až 26% spotreby elektrickej energie v domácnosti tvorí práve chladnička a mraznička. Oba spotrebiče pracujú nepretržite 24 hodín denne 7 dní v týždni. A výnimkou nie je ani leto. Ak nechcete, aby sa vaše účty v horúcom lete nevyšplhali do závratných výšok, dodržiavajte zopár zásad.

1. Dbajte na správne umiestnenie chladničky a mrazničky

Správne umiestnenie chladničky či mrazničky vám dokáže ušetriť množstvo nákladov i starostí. Najčastejšou chybou je, že ich umiestnite v blízkosti tepelného zdroja ako sporák, radiátor, umývačka riadu, a pod.. Vyvarujte sa aj priestoru pri okne a slnečnej strane domu. Teplo núti spotrebič viac chladiť, čo zvyšuje jeho spotrebu. Tiež by ste spotrebič nemali umiestniť do rohu, výklenku alebo úplne na stenu – obmedzujete tým jeho výkon.

Najideálnejším miestom je chladnejšia miestnosť s dostatočným vetraním, v takom prípade dokážete ušetriť až 5% energie.

2. Sledujte teplotu v chladničke a mrazničke

Odporúčaná teplota v chladničke sa pohybuje v rozmedzí 5 °C, v mrazničke –18°C. Pokiaľ je teplota, či už v chladničke alebo mrazničke nižšia, spotreba narastá približne o 5 – 6% za každý stupeň.

3. Chladnička nie je výklad, pozor aj na časté otváranie dverí

Spotrebu zvyšuje v lete časté otváranie dverí. Tie by ste nemali v horúcich letných dňoch nechávať otvorené, pretože teplota veľmi rýchlo stúpne. V horúcich letných dňoch (a ani inokedy) by ste sa preto nemali postaviť pred chladničku, otvoriť ju a rozhodovať sa, čo si z nej vyberiete. Tento čas by ste mali eliminovať.

Foto: energia.sk/Lenka Illiťová

4. Spotrebiče tiež potrebujú údržbu

Nezabudnite na starostlivosť. Ak chcete, aby automobil dobre fungoval, absolvujete s ním pravidelný servis, umývate ho a dbáte o jeho dobrý technický stav. Rovnako by ste sa mali starať aj o chladničku a mrazničku. Mikro častice prachu na kondenzátori chladničky dokážu zvýšiť náklady za energie. Vezmite preto pravidelne do ruky handru alebo vysávač, odstráňte prach z kondenzátora za chladničkou a na kompresori a spotrebu energie tak znížite až o 30%.

5. Dbajte na správne naplnenie chladničky a mrazničky

Spotrebu chladničky zvyšuje aj nedostatočné naplnenie jej vnútorného priestoru. Ak si myslíte, že stačí chladničku úplne naplniť, ste na omyle. Ani preplnená chladnička nie je najideálnejším riešením. Priestor v chladničke by mal byť ideálne využitý na 70%. Dostatok miesta zabezpečí medzi potravinami dobrú cirkuláciu vzduchu, čím udržíte v chladničke správnu teplotu. Tá je obzvlášť dôležitá pre ovocie, príp. zeleninu, ktorú pri vhodnom skladovaní udržíte dlhšie čerstvú.

6. Každá potravina má svoje miesto

Viete, kam uložiť jogurty, maslo, šunku, syry, ovocie či zeleninu? Správne teplota v chladničke, tzn. 5 °C je práve na strednej polici v chladničke. Smerom hore jej teplota stúpa a smerom dole klesá.

Nižšia teplota, cca 2 °C je nad zásuvkami na ukladanie zeleniny a je vhodná pre skladovanie mäsa a rýb. Na vyššie poličky v chladničke by ste mali umiestniť vajíčka, jogurty, syry, šunku, hotové uvarené jedlá, zákusky a potraviny, ktoré treba po otvorení skladovať v chlade. Zásuvky v chladničke sú vhodné na skladovanie ovocia a zeleniny. Vo dverách sa odporúča skladovať potraviny, ktorým nevadí vyššia teplota. Dvere v chladničke sú totiž najteplejším miestom, a preto by ste v nich mali skladovať horčicu, kečup, maslo, nápoje a pod.

7. Zabudnite na horúce jedlá v chladničke

Čerstvo uvarené, ešte horúce jedlá v žiadnom prípade nepatria do chladničky. Pokrmy nechajte poriadne vychladnúť a až potom ich vložte do chladničky. Spotreba energie tak nevystúpi do závratných výšin.

8. Pravidelne rozmrazujte

Ľad v chladničke nemá čo robiť. Ten zmenšuje skladovací priestor, no najmä znižuje účinnosť chladničky, čím sa zvýši jej spotreba.

Rovnako nezabúdajte na pravidelné rozmrazovanie mrazničky. Už 5 mm námraza dokáže zvýšiť spotrebu energie o 30%. Do mrazničky neukladajte tekuté potraviny ako napr. polievku, vodu alebo nápoje, pretože pri odparovaní vytvárajú námrazu.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.