Šesť krajín EÚ už spĺňa navrhované klimatické ciele do roku 2030
Európska komisia minulý týždeň predstavila opatrenia na urýchlenie prechodu na nízkouhlíkové emisie v hospodárskych odvetviach ako doprava, poľnohospodárstvo, stavebníctvo a pod. Španielsky eurokomisár pre oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Cañete balík návrhov prezentoval slovami: „EÚ si stanovila ambiciózny cieľ zníženia emisií a ja som presvedčený, že ho dosiahneme, ak všetky členské štáty spoja sily. Vnútroštátne záväzné ciele, ktoré navrhujeme, sú spravodlivé, flexibilné a realistické.“
Podľa národných cieľov by malo Slovensko znížiť emisie v odvetviach, ktoré nie sú zapojené do obchodovania v rámci EÚ ETS, o 12 % – oproti roku 2005.
Práve tento rok sa stal základom Komisie pre výpočet budúcich cieľov. Ako však upozorňujú environmentalisti z organizácie CAN Europe, pre viaceré štáty to nemusí byť vôbec problém a môžu dokonca svoje emisie zvýšiť.
Podľa overených údajov za rok 2014 Bulharsko, Grécko, Chorvátsko, Maďarsko, Portugalsko a Rumunsko už stanovené úrovne dosahujú. Ani Slovensko sa veľmi nemusí namáhať, oproti emisiám z roku 2014 by ich malo znížiť len asi o 1 %. Najväčšie úsilie oproti roku 2014 by musela vynaložiť Malta.
Zdroj: CAN Europe (Twitter), upravené
CAN Europe žiadala, aby sa základom pre redukciu emisií v ďalšej dekáde stala ich úroveň v roku 2021.
Napokon, aj emisné ciele stanovené do roku 2020 už EÚ dosiahla – v predstihu o 6 rokov. Jedným z hlavných vplyvov bola ekonomická kríza v roku 2008, ktorá viedla k recesii, obzvlášť v Grécku.
Svoju rolu však zohrávajú aj politiky zvyšovania energetickej hospodárnosti budov či rozširovanie elektromobility. Napríklad portugalská vláda si v národnej energetickej stratégii do roku 2020 stanovila 10-percentný cieľ podielu OZE na spotrebe energie v doprave.
© energia.sk