SES Tlmače prišli o zákazku v Čiernej Hore, darí sa im na Kube
Spoločnosť Škoda Praha zo Skupiny ČEZ bude pri stavbe uhoľnej elektrárne Pljevlja II v Čiernej Hore spolupracovať s americkou spoločnosťou General Electric (GE). Agentúre ČTK to potvrdila hovorkyňa ČEZ-u Barbora Půlpánová. Podľa podpísanej zmluvy plánujú do konca februára firmy spoločne predstaviť investorovi, čiernohorskej firme Elektropriveda Crne Gore (EPCG), návrh podmienok financovania. Projekt by mal podľa skorších informácií stáť asi 300 miliónov eur.
V septembri 2014 podpísala Škoda Praha zmluvu o exkluzívnej spolupráci na tomto projekte so SES Tlmače. Tie mali zaistiť kompletnú dodávku nového bloku s výkonom 250 MWe s klasickým granulačným kotlom na spaľovanie lokálneho hnedého uhlia. Problém ale nastal pri zaistení finančnej podpory zo strany štátnych bánk.
„Spolupráca na projekte so spoločnosťou SES Tlmače bola súčasťou pôvodného „československého“ riešenia. To predpokladalo, že projekt bude financovaný Českou exportnou bankou (ČEB), poistený Exportnou garančnou a poisťovacou spoločnosťou (EGAP) a pripoistený za dodávky SES Tlmače slovenskou Eximbankou. K tomuto riešeniu bohužiaľ nedošlo,“ potvrdila pre náš portál hovorkyňa ČEZ-u.
Subdodávky a iné projekty
Tlmačskí strojári by ale na stavbe predsa len mohli spolupracovať, a to ako subdodávatelia.
„Súčasťou nového partnerstva s GE je návrh parametrov financovania projektu a spoločná dohoda nad externými dodávateľmi jednotlivých komponentov i služieb. Povedať, aké konkrétne firmy sa budú ako subdodávatelia vo finále podieľať na výstavbe uhoľného bloku, je teraz predčasné,“ poznamenala Půlpánová.
Dodala, že Škoda Praha a SES Tlmače spolupracujú aj na iných projektoch v ponukovej fáze a do budúcna majú záujem na vzájomnú historicky veľmi dobrú spoluprácu nadviazať.
Obe firmy podpísali 30.9.2014 spoločné memorandum (aj s ČEB a Eximbankou), v ktorom deklarovali záujem o exkluzívnu spoluprácu jednak na projekte Plevlja II a tiež na dodávke kotla a výmene parnej turbíny v elektrárni v Minsku v Bielorusku. Tiež sa dohodli na spolupráci pri potenciálnych projektoch v Srbsku a Turecku.
Väčšinovým akcionárom SES Tlmače je spoločnosť Segfield Investments Limited so sídlom na Cypre prepojená na finančnú skupinu J&T. V súčasnosti kontroluje takmer 85 %. Menšinovým akcionárom sa v roku 2015 stal aj holding EP Industries, ktorý patrí pod Energetický a průmyslový holding.
Na Kube ako doma
Hlavný investičný záujem SES Tlmače sa teraz sústredil na Kubu, kde firma pôsobí už takmer 40 rokov. Od čias socializmu stihli zabezpečiť výstavbu 13 kotlov s celkovým výkonom 4810 ton pary za hodinu, čo znamená 1265 MW (cca 40 % inštalovaného výkonu v kubánskych elektrárňach). V rokoch 2004 – 2007 realizovali napríklad výstavbu energetického bloku s výkonom 25 MWe s dvoma kotlami za vyše 25 miliónov eur pre niklovú spoločnosť UNION del NIQUEL – MOA, s ktorou mali rozpracované aj ďalšie menšie projekty za viac ako 5 miliónov eur.
Svoju najväčšiu zákazku za posledných 20 rokov tlmačskí strojári tiež získali na Kube. Presne pred rokom sa so spoločnosťou Energoimport dohodli na modernizácii bloku č. 6 v tepelnej elektrárni CTE Máximo Gómez – Mariel v blízkosti Havany. Nový kotol bude mať menovitý výkon 303 t/h, resp. inštalovaný elektrický výkon 100 MW. Hodnota tohto kontraktu sa vyčíslila na takmer 100 miliónov eur. Projekt pozostávajúci z modernizácie kotla, turbíny, generátora, elektrozariadení aj príslušenstva sa má ukončiť v auguste 2019.
V decembri 2016 na Kubu vycestoval aj vtedajší predseda ÚRSO Jozef Holjenčík. Slovenský regulátor sa mal s kubánskym kolegami dohodnúť na pomoci pri analýze nákladov v jednotlivých častiach elektroenergetickej sústavy, vytvorení energetickej politiky i zavedení systému cenotvorby pre obnoviteľné zdroje energie. Na ostrov šli slovenskí podnikatelia aj koncom januára tohto roka spolu so zástupcami ministerstva zahraničia, delegáciou SARIO, Eximbanky aj SIEA.
Elektráreň vo Feltone
Tento týždeň sa na Kubu vybral slovenský minister financií Peter Kažimír (aj minister zdravotníctva). S viacerými členmi tamojšej vlády hovorili o najmä možnostiach uzatvorenia zmluvy o ochrane investícii a zamedzení dvojitého zdanenia. Podstatnou témou sa však stali aj ďalšie slovenské investície v energetike. Okrem prebiehajúcej modernizácie v Mariel s vládnymi predstaviteľmi preberali projekt opravy prvého bloku tepelnej elektrárne Lidio Ramon Perez vo Feltone, ktorú Kažimír aj osobne navštívil.
Elektráreň s dvoma blokmi, každý s výkonom 250 MW, postavili v 80. rokoch minulého storočia československé firmy. Vlani v októbri ju ale postihol silný požiar a oba bloky, ktoré zabezpečovali asi 22 % elektriny v krajine, museli odstaviť. Pritom v roku 2005 SES Tlmače dodali do Feltonu dva nové kotle spaľujúce ťažký vykurovací olej s výkonom 855 t/h pary.
Hodnota nového kontraktu vo Feltone sa odhaduje na 35 miliónov eur. Obdobne ako pri elektrárni Mariel má súvisiaci komerčný úver exportne poistiť Eximbanka. Tá je od začiatku tohto roka viazaná novými pravidlami OECD o financovaní vývozných úverov pre uhoľné projekty, podľa ktorých je štátna podpora pre uhoľné elektrárne zakázaná alebo sa má výrazne znížiť.
© energia.sk