Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Údržba Blue Stream - Gazprom
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Údržba plynovodu Blue Stream. Foto: Gazprom
19. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Sergej Komlev: Európa trpí nadbytkom zemného plynu

Prvá otázka, ktorá vnáša myšlienku ohľadom „masívnych“ zásob plynu znie: „Kde sa vlastne vzal?“. Po finančnej kríze v roku 2008 a do prvej polovice roku 2010 by sme nadbytok plynu mohli vysvetliť neprimeranými nákupmi koncových užívateľov, ktoré obsahovali zmluvy. Koncoví užívatelia boli totiž pri podpise dvojročnej zmluvy o dodávkach plynu s dovozcami príliš optimistickí pri posudzovaní svojich budúcich potrieb a trhovom dopyte. To bolo ešte pred vypuknutím krízy. Koncoví užívatelia boli následne nútení zložiť prebytok nevyužitého plynu na huby a splniť si take-or-pay záväzky, čo spôsobilo nadmerné zásoby. Z tejto situácie následne vyplynulo ponaučenie, že koncoví užívatelia sa stali v rámci zloženia záloh na odber plynu opatrnejšími.

Pred katastrofou vo Fukušime sa USA sústreďovalo na revolúciu v oblasti bridlicového plynu, čo môže byť rozumné vysvetlenie pre prebytok plynu na európskych huboch. Na plyn bohatá Amerika zrazu nedokázala absorbovať veľké objemy LNG, ktoré boli následne presmerované na Európu. Ale toto presmerovanie už viac nie je dôvodom prebytku. Európa je teraz lákavá len pre 1 % svetových LNG spot nákladov, pričom sa dodávky LNG na základe dlhodobých zmlúv dramaticky zredukovali.

Paradoxne, otázka nadbytku plynu je tu prítomná práve vtedy, keď sú fyzické dodávky plynu pomerne úsporné. Je pravda, že dopyt po plyne v prvom polroku 2014 v dôsledku mierneho počasia klesol, no fyzické dodávky plynu boli znížené vo väčšej miere. Gazprom musel zvýšiť vývoz svojho plynu do Európy, aby tak pokryl nedostatky, ktoré vytvorili iní dodávatelia. To potvrdzuje fakt, že huby sú do značnej miery preplnené len virtuálne, alebo ak to môžem  vyjadriť inak, sú naplnené „papierovým“ plynom.

Podľa predošlého „jednoduchého“ systému, bolo prevýšenie ponuky menej pravdepodobné, pretože naši klienti si objednali od Gazpromu toľko plynu, koľko zodpovedalo dopytu ich  vlastných zákazníkov. O dlhodobých zmluvách sa rokovalo v čase, keď ešte plynové spotové trhy v Európe neboli vyvinuté, a ceny zemného plynu boli v závislosti od cien ropy prakticky nezávislé na dodávkach/dynamike dopytu. No zmluvy boli v rámci svojich objemových podmienok flexibilné. Nebolo potrebné odoberať plyn, ak si kupujúca firma nemohla splniť svoje odberové povinnosti v dôsledku slabého dopytu. Mala totiž možnosť úpravy. Po zložení zálohy na plyn, ktorý následne nebol odobratý, ho mohla kupujúca firma prevziať kedykoľvek v nasledujúcich piatich rokoch, keď ho potrebovala.

Ako huby postupne dozrievali, objavovali sa noví účastníci trhu, ako napríklad banky a komoditní obchodníci. Importéri tak mohli preniesť objemové riziká vo svojich zmluvách na túto novú kategóriu zákazníkov. Deje sa tak postúpením dodávateľských povinností firmy na ďalší článok. Pre importérov ide o dobrý biznis, ale „financializácia“ zmlúv vedie k rozdielu medzi „papierovým“/virtuálnym a reálnym plynom. Nikto nie je v pozícii, aby mohol predvídať počasie. Keď zobchodované množstvo „papierového plynu“ prekonalo skutočný svetový dopyt, ktorý bol kvôli teplej zime v roku 2014 nižší, nadbytok plynu sa zvýšil a vytvorili sa nadmerné zásoby. Tento umelý prebytok vyvinul na trhu významný tlak, čo spôsobilo kolaps spotových cien.

Vývoj trhu preukázal, že naši významní klienti, ktorí sú zameraní na chod svojho podnikania, nie sú sami schopní zvládnuť chronický prebytok plynu na huboch. Nadišiel čas, aby producenti prispôsobili svoje zmluvy európskym partnerom a zabezpečili pre nich ako dodávateľov prirodzené podmienky. Momentálne zmluvy o dodávkach plynu poskytujú pre našich zákazníkov ozajstnú flexibilitu, čo im umožňuje operatívne zvýšiť objemy dodávok. No časté nadmerné objednávky vedú k nadbytkom na európskom trhu a vyvíjajú tlak na veľkoobchodné ceny. Zmiernenie nadbytku a vyváženie trhu by sa mohlo dosiahnuť tým, že sa rozšíria doložky take-or-pay na 100 % zmluvných objemov a to vrátane možnosti revízie spomalenia zmluvných objemov, skôr než len revízie umožňujúce zmeny smerom nahor.

Sergej Komlev je vedúci Divízie kontraktov a cenotvorby v spoločnosti Gazprom Export.

Zdroj: Blue Fuel Newsletter, November 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.