SEPS už analyzuje budúcnosť obnoviteľných zdrojov energií
Výkonný riaditeľ sekcie podpory riadenia spoločnosti SEPS, a.s. Igor Gallo.Investori, ktorí plánujú stavať veterné či slnečné elektrárne, sa onedlho dozvedia svoju budúcnosť na Slovensku. Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS, a.s.) totiž znova začala spracovávať analýzu vplyvu obnoviteľných zdrojov energií na elektrizačnú prenosovú sústavu. „V súčasnosti je v predmetnej záležitosti spracovávaná analýza, ktorej plánovaný termín ukončenia je koniec marca tohto roka. Následne budú poznatky z tejto analýzy vyhodnotené v spolupráci s relevantnými orgánmi štátnej správy, najmä s Ministerstvom hospodárstva SR a Úradom pre reguláciu sieťových odvetví SR, a závery budú oznámené verejnosti,“ uviedol
Podľa Galla doposiaľ boli na Slovensku vytvorené dostatočné podmienky, aby prenosová sústava mohla prostredníctvom svojho elektroenergetického dispečingu zvládať vplyv obnoviteľných zdrojov energií. „Ako tomu bude v budúcnosti závisí a naďalej bude závisieť v prvom rade od rozhodnutí regulačného úradu a taktiež od rozhodnutí rezortu hospodárstva vo väzbe na koncovú cenu elektriny a ďalšie súvisiace faktory. Mimo iné aj vo väzbe na dostatok a dostupnosť zdrojov elektriny ekonomicky i technologicky schopných regulácie v reálnej prevádzke,“ doplnil Gallo.
Slovenská elektrizačná prenosová sústava ako prevádzkovateľ prenosovej sústavy v analýze v prvom rade posúdi obnoviteľné zdroje s vysokou fluktuáciou výroby elektriny. „Musíme posúdiť ich vplyv z pohľadu na schopnosť elektroenergetického dispečingu, zabezpečiť v každom okamihu reálneho času vyrovnanú bilanciu medzi okamžitou spotrebou elektriny s výrobou elektriny zdrojmi elektriny lokalizovanými na Slovensku. Neustále plnenie tejto podmienky v každom okamihu reálneho času je základným predpokladom pre stabilitu elektrizačnej sústavy,“ konštatoval Gallo.
Prenosová sústava vo svojom programe rozvoja na roky 2012 až 2021 potvrdila zákaz vydávania kladných stanovísk pre výstavbu týchto elektrární minimálne do konca uplynulého roka. Prenosová sústava považuje slnečné, ako aj veterné elektrárne za nestabilné zdroje s veľkou fluktuáciou výroby. Preto ich už dávnejšie zaradila medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny (NOZE). Výstavbe slnečných a veterných elektrární na Slovensku nie je naklonené ani ministerstvo hospodárstva, a to či už pod vedením nominanta pravicovej, alebo ľavicovej politickej strany. Podľa súčasného ministra hospodárstva Juraja Miškova (SaS) na Slovensku by mala v rámci obnoviteľných zdrojov hrať prvé husle naďalej biomasa.
Zdroj: © SITA