SEPS rokuje s Maďarmi o budovaní nových vedení
Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) už rokuje s maďarskými kolegami o podmienkach výstavby nových spoločných vedení. Ide o 400 kilovoltové vedenia na trase Gabčíkovo – Gönyu a Rimavská Sobota – Sajóivánka. „Posilnenie profilov smerom na Maďarsko sa predpokladá v horizonte najbližších štyroch rokov, a to v závislosti od úspešnosti rokovaní s maďarským partnerom,“ uviedol vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák.
Slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy zatiaľ nechcel konkretizovať, koľko by si projekty mohli vyžiadať investičných prostriedkov. „Konečné technické riešenie, a teda aj výška potrebných investičných prostriedkov, bude závisieť od výsledku týchto rokovaní. Zverejňovanie predpokladaných investičných prostriedkov na výstavbu konkrétnych elektroenergetických zariadení nie je momentálne možné, nakoľko by to mohlo ovplyvniť verejné obstarávanie na zrealizovanie týchto elektrických vedení,“ dodal Deák.
Európska komisia (EK) v nedávno zverejnenej správe odporučila Slovensku, aby posilňovalo elektrické prepojenie s okolitými krajinami. „Kontinuálne vyhodnocujeme potreby posilňovania jednotlivých hraničných profilov SR. Ak sieťové a ekonomické analýzy ukážu, že je takéto posilnenie opodstatnené, s príslušným zahraničným partnerom začneme proces spoločných rokovaní s cieľom nájsť a dohodnúť konečné technické riešenie tohto nového prepojenia. Je teda zrejmé, že posilňovanie cezhraničných profilov prenosovej sústavy zvažujeme nezávisle od odporúčaní EK,“ reagoval na odporúčania Deák. SEPS podľa neho v dlhodobejšom časovom horizonte diskutuje o viacerých potenciálnych prepojeniach so susednými krajinami. „No vzhľadom na vysokú neurčitosť budúceho rozvoja nejde v súčasnosti o konkrétne riešenia,“ konštatoval Deák.
SEPS neočakáva, že by sa na financovaní jeho projektov cezhraničného prepojenia mohla zúčastniť aj EK. Tá totiž podporuje niektoré energetické strategické projekty realizované v EÚ. „Tento mechanizmus je zložitý a neponúka možnosť financovať projekty v celej výške, ale iba ich nepatrnú časť, a aj to len vo výnimočných a zvlášť odôvodnených prípadoch. Podľa príslušného nariadenia Európskeho parlamentu a rady finančné prostriedky potrebné na vybudovanie nových vedení by mal pre prevádzkovateľa prenosovej sústavy vytvoriť príslušný regulačný úrad v regulačnom rámci,“ uzavrel Deák.
Slovenská elektrizačná prenosová sústava vznikla rozdelením spoločnosti Slovenské elektrárne k 21. januáru 2002 na tri samostatné akciové spoločnosti. Spoločnosť vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska, ako aj dovoz, vývoz, tranzit elektrickej energie a jej presné meranie. Balík 100 % akcií Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy má vo svojom portfóliu Ministerstvo financií SR.
Zdroj: SITA