Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. apríla 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

SEPS je pripravená na reportovanie v 2. fáze REMITu

Podľa legislatívy REMIT sa na spoločnosť SEPS vzťahujú oznamovacie povinnosti najmä pokiaľ ide o kapacitné kontrakty na prenos elektriny. Údaje musí nahlasovať Agentúre pre spoluprácu energetických regulátorov (ACER) a na požiadanie aj národnému regulačnému úradu (ÚRSO). Jednotlivé povinnosti delegovala na partnerské subjekty.

Dáta, ktoré SEPS poskytuje na platforme ENTSO-E pre transparentnosť, bude v mene spoločnosti do ACER poskytovať ENTSO-E. Aukcie koordinované Joint Allocation Office (JAO), čo je spoločnosť založená 20-timi európskymi prevádzkovateľmi prenosových sústav vrátane SEPS, má povinnosť nahlasovať uvedená kancelária. Ostatné údaje o transakciách bude zase v mene SEPS reportovať jej dcérska spoločnosť OKTE prostredníctvom svojho špecializovaného Registrovaného oznamovacieho mechanizmu (RRM).

Čo pôjde cez RRM OKTE?

RRM riešenie sprostredkovania nahlasovania údajov SEPS zahŕňa vykazovanie transakcií uskutočnených mimo organizovaný krátkodobý trh (t.j. kontrakty na nákup elektriny na krytie strát v prenosovej sústave a pre vlastnú spotrebu elektrických staníc); vykazovanie cezhraničných finálnych nominácií účastníkov trhu voči SEPS vrátane havarijnej výpomoci; a vykazovanie kontraktov týkajúcich sa prenosu elektriny (výsledky aukcií a kapacitné práva na slovensko-ukrajinskom cezhraničnom profile SEPS – WPS).

V predchádzajúcich dňoch úspešne prebehlo testovanie funkčnosti nahlasovania transakcií prevádzkovateľa prenosovej sústavy do systému ACER prostredníctvom RRM OKTE , ktoré sa oficiálne rozbehne už zajtra 7. apríla.

Aj ostatní účastníci trhu s elektrinou a plynom môžu pre nahlasovanie údajov využiť sprostredkovacie služby zo strany OKTE.

Dvojfázový proces

Povinný reporting údajov o transakciách a pokynov sa začal v Európe už v októbri 2015, týkal sa však len tzv. štandardných obchodov uzatvorených na organizovaných veľkoobchodných trhoch s energiou. Druhá etapa už zahŕňa aj transakcie a tzv. Over-the-Counter kontrakty, čo sú najmä dvojstranné zmluvy, ich deriváty a opcie a tiež kontrakty na poskytnutie prenosových kapacít elektriny a prepravných kapacít plynu.

Oznamovanie údajov sa týka obchodníkov s elektrinou a zemným plynom, systémových operátorov, veľkých odberateľov s technickou schopnosťou spotreby nad 600 GWh/rok a tiež výrobcov elektriny nad 10 MW a výrobcov plynu nad 20 MW výkonu, pričom pri výrobcoch sa výkon počíta sumárne.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.