Šefčovič zo summitu EÚ-Ukrajina mieri do Moskvy pre zimný plynový balík
Slovenský eurokomisár ocenil, že v rámci summitu v Bruseli sa podarilo podpísať memorandum o porozumení o strategickej spolupráci v oblasti energetiky. Spresnil, že okrem rokovaní za účasti ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a predsedu Európskej rady Donalda Tuska došlo aj k separátnym rokovaniam v oblasti energetiky, kde podstata debát bola venovaná nadchádzajúcej zime. Ukrajinská strana informovala o tom, ako je zabezpečená z pohľadu dodávok energie a Šefčovič vysvetlil ciele svojich rokovaní v Moskve zameraných na zimný balíček dodávok energie.
„Ťažko predpokladať záver rokovaní s Moskvou,“ priznal Šefčovič pre TASR. Dodal, že bude poukazovať na úspech predošlých dvoch zím a na dobrú spoluprácu v rámci trojstranného protokolu (Brusel-Kyjev-Moskva), ktorý by sa dal ľahko uplatniť aj cez túto zimu.
Upozornil, že tohto roku ukrajinská strana potvrdila, že nebudú problémy s financiami za nákup plynu. Aj vďaka tomu, že sa podarilo za podpory Európskej investičnej banky a EK zabezpečiť vláde v Kyjeve ďalších 500 miliónov USD vo forme špeciálneho úveru od Svetovej banky, pričom Ukrajine ešte nevyčerpala všetky zdroje z vlaňajšej pôžičky od Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR).
Podľa Šefčoviča táto situácia umožní, aby v Moskve, kde bude rokovať s ministrom energetiky Aleksandrom Novakom a s predstaviteľmi Gazpromu, debatoval o cene, za ktorú by ukrajinská strana bola pripravená plyn z Ruska nakúpiť a o tom, aké záruky môže poskytnúť ruská strana Ukrajine.
Istý rozdiel oproti minulým dvom rokom je podľa Šefčoviča v tom, že Ukrajina dnes na summite v Bruseli potvrdila, že v piatok uplynie prvý kalendárny rok, počas ktorého zvládla pokryť všetky svoje energetické potreby bez nákupu plynu z Ruska. Aj vďaka tomu, že sa dramaticky znížila spotreba, boli zavedené silné reformy v oblasti využívania plynu a viaceré elektrárne po rekonštrukcii môžu fungovať aj na uhlie, ktorého má na túto zimu Ukrajina dosť. Ukrajine v tomto smere pomáha aj reverzný tok plynu z Európy, kde Slovensko je stále najkľúčovejším dodávateľom.
Aj napriek tejto sebadôvere Kyjevu, ako upozornil Šefčovič, že ukrajinská strana cez túto zimu bez problémov zvládne tranzit plynu do EÚ, Brusel chce mať viac záruk a ak bude ruská strana pripravená poskytnúť konkurenčné ceny, tak treba za ne dostatočne naplniť ukrajinské podzemné zásobníky pre Európu. Podľa niektorých diplomatických zdrojov tie zatiaľ naplnené nie sú, keď chýbajú približne 2 miliardy m3 plynu.
„Je dôležité povedať, že máme systém, ktorý fungoval a vieme presne povedať, čo obe strany potrebujú, môžeme rýchlo prispôsobiť text trojstranného protokolu a vieme, aké podmienky si v minulosti dohodli Gazprom a Naftogaz. Pokúsim sa o výhodnosti tohto riešenia presvedčiť aj ruských partnerov,“ uviedol Šefčovič krátko pred odletom do Moskvy.
UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam a videozáznam.
Copyright © TASR 2016