Šefčovič: Projekt Nord Stream 2 zatiaľ polarizuje EÚ a rozdeľuje jej členov
„Nord Stream 2 sa intenzívne diskutuje na rôznych úrovniach, od expertov až po šéfov štátov a vlád. Hľadajú sa riešenia, aby tento projekt nerozdelil krajiny EÚ na víťazov a porazených,“ zdôraznil Šefčovič s tým, že EK pripravuje odpoveď na list premiérov deviatich krajín EÚ vrátane Slovenska. Tí poukázali na to, že Nord Stream 2 má potenciálne destabilizujúce geopolitické dôsledky pre daný región a pre bezprostredné susedstvo EÚ a zvýši závislosť od už existujúcej prepravnej trasy, čo nie je v súlade s cieľmi legislatívy EÚ v energetike a záujmami EÚ. „Je dôležité skúmať vplyv na energetickú bezpečnosť únie, keď by sme namiesto troch prepravných trás mohli skončiť s dvomi, alebo len s jednou,“ dodal Šefčovič.
Súčasná tranzitná dohoda o preprave plynu medzi ruským Gazpromom a ukrajinským Naftogazom sa skončí v roku 2019. Podľa Šefčoviča je tranzit cez Ukrajinu strategicky dôležitý pre EÚ. „Rokovania o novej dohode medzi oboma spoločnosťami i medzi Ruskom a Ukrajinou sa musia začať čím skôr. EK je pripravená zhostiť sa úlohy mediátora. Tak ako to bolo aj v minulosti. Aj vďaka tomuto prístupu sme mali dve zimy, ktoré prešli bez nejakých plynových drám,“ uzavrel Šefčovič.
Pre projekt Nord Stream 2 sa vytvorilo konzorcium s ruským Gazpromom a energetickými spoločnosťami E.ON, BASF/Wintershall, OMV, ENGIE a Royal Dutch Shell. Dve vetvy plynovodu Nord Stream 2 by mali doplniť už existujúci plynovod Nord Stream s celkovou kapacitou 55 miliárd kubických metrov plynu. Plynovod by mali postaviť do konca roku 2019.
Copyright © TASR 2016