Šefčovič: Nie je možné nahradiť kapacitu tranzitu plynu cez Ukrajinu do EÚ
Infraštruktúra na tranzit plynu z Ruska do EÚ sa využíva len na 57 percent. Okrem toho na trasách, ktoré navrhuje ruská strana, nie je dostatočná infraštruktúra, alebo sú tam úzke miesta, cez ktoré nie je možné prepraviť toľko plynu, či infraštruktúra v prípade návrhu plynovodu Turecký prúd je ešte len na papieri.
Šefčovič za týmito alternatívami nevidí ekonomickú racionalitu. „Je potrebné budovať nové veľké projekty len s cieľom obísť Ukrajinu? Ukrajina je pripravená robiť veľmi bolestivé reformy, prijala nový zákon o plyne, ktorý kopíruje európsku legislatívu,“ dodal podpredseda EK s tým, že stále očakáva racionálnu diskusiu, ktorá bude zohľadňovať nákladovú efektívnosť, záujmy energetickej bezpečnosti Európy a ktorá ponúkne ekonomické efektívne riešenia pre vývozcov aj dovozcov plynu.
O tom, že Rusko neplánuje obnoviť kontrakt o tranzite svojho plynu cez Ukrajinu po skončení platnosti súčasnej dohody v roku 2019, hovoril v apríli v Berlíne na konferencii Valdajského klubu o energetickej bezpečnosti Európy ruský minister energetiky Alexander Novak. „Šéf plynárenskej spoločnosti Gazprom Alexej Miller uviedol, že kontrakt o tranzite plynu cez Ukrajinu sa predlžovať nebude. Všetko naše úsilie sa v súčasnosti sústredí na výstavbu infraštruktúry pre transport zemného plynu do Turecka,“ povedal vtedy Novak. Slovensko má s Gazpromom uzavretý kontrakt do roku 2028. Jeho odberovým miestom je hranica s Ukrajinou.
Copyright © TASR 2015