Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Šefčovič na STU - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Podpredseda EK pre energetickú úniu Maroš Šefčovič. Foto: energia.sk
13. mája 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Šefčovič: Chceme zvýšiť dohľad nad plynovými kontraktmi s Ruskom

Legislatívny návrh, ktorého cieľom má byť zabezpečiť, aby medzivládne plynové kontrakty dodržiavali platné pravidlá EÚ, by sa podľa Šefčoviča mohol v marci 2016 posunúť do schvaľovacieho procesu vo všetkých 28 členských štátoch.

„Uvidíme, čo bude najúčinnejším spôsobom, ako to urobiť,” povedal v nedávnom rozhovore v Bruseli. „Môžeme navrhnúť zástupcov Komisie do rokovacích tímov, podnietiť užšie konzultácie pri podobných vyjednávaniach alebo dokonca uvažovať o možnosti, že by sa zaviedol akýsi typ štandardnej klauzuly, ktorý by zabezpečil, aby podobné zmluvy boli vždy v súlade s pravidlami EÚ,“ doplnil.

Transparentnosť komerčných zmlúv

Kríza na Ukrajine upozornila na nevyhnutnosť zvýšiť energetické väzby medzi krajinami Európy a znížiť závislosť na Rusku, ktoré v súčasnosti dodáva zhruba 27 % spotreby zemného plynu do EÚ. V snahe zabezpečiť, aby medzivládne dohody s Ruskom neporušovali právo EÚ, regulačný úrad by mal podľa Šefčoviča vetovať ich obsah už v priebehu rokovaní, nie tesne pred ich prijatím.

Gazprom vlani zrušil výstavbu plánovaného plynovodu South Stream. Brusel počas prípravných prác vyčítal projektu nesúlad s legislatívou tzv. tretieho energetického balíčka. Výhrady sa týkali najmä neaplikácie pravidla o unbundlingu, podľa ktorého dodávatelia nemôžu zároveň kontrolovať prepravu plynu, a tiež umožnenia prístupu tretích strán ku kapacite plynovodu.

„V minulosti nám podobné zmluvy spôsobili veľa problémov,“ skonštatoval Šefčovič. „Keď sú kontrakty podpísané a ratifikované, je veľmi náročné zmeniť ich. Takéto pokusy vytvárajú právnu neistotu a politické napätie.“

Úsilie EÚ bude mať podľa Šefčoviča dve úrovne, jedna sa má zaoberať medzivládnymi zmluvami a druhá revíziou pravidiel o bezpečnosti dodávok zemného plynu, najmä pri komerčných kontraktoch. Lídri členských krajín EÚ sa v marci snažili nájsť kompromis pri zavádzaní pravidiel nákupu plynu, ktoré boli spojené s obavami o dôvernosť zmlúv. Výsledkom je znenie garantujúce, že komerčne citlivé informácie v takýchto kontraktoch môžu zostať v tajnosti.

Gazprom pod drobnohľadom Komisie

EK zároveň koncom apríla začala vyšetrovať Gazprom pre porušenie pravidiel hospodárskej súťaže. Šefčovič v rozhovore pre ČTK uviedol, že podľa jeho informácií pristupuje ruská firma k vyšetrovaniu konštruktívne. „Predkladajú svoj pohľad na zistenie EK,“ podotkol. Keď komisárka Margrethe Vestager, ktorá je zodpovedná za hospodárska súťaž, oznámila dňa 22. apríla rozhodnutie o vyšetrovaní, Gazpromu dala možnosť reagovať do dvanástich týždňov.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.