Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Šefčovič
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Maroš Šefčovič na stretnutí EnR Network
19. februára 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Šefčovič chce odstrániť anomálie na trhu a drahé dotácie

Eurokomisár Maroš Šefčovič predstavil tento týždeň v Bratislave koncept energetickej únie EÚ zástupcom národných agentúr, ktoré sa zameriavajú najmä na oblasť energetickej efektívnosti. Ako poznamenal, ide o najlacnejší spôsob ako si znížiť účty za energie skvalitnením hospodárnosti budov a ďalšími riešeniami.

Oficiálny návrh predstaví Komisia budúcu stredu. „Pôjde o veľký balík návrhov, ktorý by mal začať rozsiahlu transformáciu energetickej politiky EÚ,“ uviedol Šefčovič.

Nový naratív má podporiť aj akčný plán s opatreniami na nasledujúcich 5 rokov. Niektoré sa začnú realizovať už tento rok predovšetkým v súvislosti s reformou obchodovania s emisiami a tiež nadchádzajúcim klimatickým summitom v Paríži.

Redizajn trhu

Jednou z najrozsiahlejších úloh bude podľa neho kompletný redizajn trhu. odstránenie mnohých anomálií zvyšujúcich ceny elektriny a brániacich voľnému obchodu, uviedol  Maroš Šefčovič. Citlivé bude najmä vyrovnanie sa s rôznymi národnými schémami dotovania obnoviteľných zdrojov, jadra či uhlia tak, aby nezvyšovali koncovú cenu elektriny.

„Došlo k mnohým anomáliám, ktoré zvyšujú ceny elektrickej energie, neumožňujú voľné obchodovanie na trhu a nedávajú odberateľom takú možnosť výberu, akú by už v dnešnej dobe v EÚ mali mať,“ povedal Šefčovič.

Podporiť mieni naopak riešenia na regionálnom a európskom základe. Na okraj stretnutia, ktoré zorganizovala SIEA, vysvetlil, že keď potrebujete vyvážiť výkyv napätia v sústave kvôli rastúcej produkcii vo veterných alebo fotovoltických elektrárňach, potrebujete tzv. kapacitné rezervné mechanizmy.

„Často sú to elektrárne, ktoré musia byť schopné okamžitého spustenia. Mať takúto elektráreň v pohotovosti stojí pomerne veľké prostriedky. Otázne je, či ju musí mať každý región či mesto alebo budeme hľadať spoločné riešenie, aby sa náklady spojené s takouto transformáciou dali lepšie rozložiť na európskej úrovni,“ poznamenal.

Dotácie a ceny elektriny

„Ďalšou dôležitou otázkou, ktorá bude veľmi citlivá, a som si to plne vedomý, je ako sa vysporiadame s rôznymi podpornými schémami pre rôzne druhy energií, či už ide o OZE, podporu uhlia v niektorých krajinách alebo jadrovej energetiky,“ uviedol Šefčovič.

Upozornil na paradox, že hoci veľkoobchodné ceny sú plne porovnateľné s inými regiónmi, kvôli prenášaniu týchto nákladov je koncová cena elektriny pre občanov i podnikateľov oveľa vyššia. Podpredseda EK chce preto štruktúru cien preskúmať, prečistiť, sprehľadniť a „postupne sa zbavovať tých podpôr, ktoré sú neefektívne, nepomáhajú v transformácii a zvyšujú ceny pre koncových odberateľov“.

Dodal, že ako najlepší postup sa Komisii zatiaľ javí ten, ktorý zvolili aj pri usmerneniach pre štátnu pomoc – ako náhle je energia aj z obnoviteľných zdrojov dostatočne konkurencieschopná spolu s ostatnými energiami, pomoc pre tieto zdroje sa bude postupne znižovať.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.