Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mário Matušinec (Vemex Energo) - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Mário Matušinec (Vemex Energo) - Foto: energia.sk
28. marca 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Šéf nákupu Vemex: Korelácia cien plynu a ropy pretrváva

Veľkoobchodné ceny plynu v Európe sa začali hýbať smerom nahor už minulý rok v októbri. K ich nárastu prispelo hlavne nadpriemerne chladné počasie, pričom teploty pod nulou sa držali aj v nasledujúcich týždňoch. „V januári prišli silné mrazy, ktoré ovplyvňovali najmä cenu plynu na spotových trhoch,“ povedal Mário Matušinec, šéf nákupu a logistiky spoločnosti Vemex Energo.

Februárové ceny ovplyvnilo aj  dianie okolo plynovodu OPAL. Gazprom mohol až do minuloročného rozhodnutia Bruselu využívať iba 50 % jeho technickej kapacity. Od októbra získal nárok aj na dodatočnú prepravnú kapacitu, ale po intervencii Poľska Súdny dvor EÚ verdikt Európskej komisie zablokoval. „V dôsledku toho vyskočili ceny v prvých dňoch mesiaca o ďalších 5 %,“ doplnil.

Oživenie paroplynu

V uplynulých mesiacoch došlo v západnej Európe k oživeniu paroplynových cyklov. „Táto zima je charakteristická aj tým, že sa výraznejšie začal využívať zemný plyn na výrobu elektriny,“ povedal s tým, že okolnosti zahrali  flexibilným zdrojom do karát. K naštartovaniu paroplynov podľa neho prispel nárast cien silovej elektriny na burze, ktorú ovplyvnili odstávky jadrových elektrární vo Francúzsku i slabšia produkcia eterných zdrojov v Nemecku.

Ústup mrazov a príchod teplejšieho počasia v polovici februára priniesol so sebou pokles cien plynu. Na nižšie úrovne sa dostala aj cena veľkoobchodnej elektriny. Matušinec upozorňuje, že cena plynu stále citlivo reaguje na pohyb ropy. „Korelácia tam stále existuje, hoci možno nie tak výrazná ako kedysi.“ Členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu sa vlani dohodli na znížení ťažby ropy v prvom polroku 2017. „Na druhej strane sme mali zvyšovanie produkcie v USA. To, čo OPEC dosiahol, možno nebolo úplne to, s čím počítali.“

Počas marca, kedy teploty vyskočili na 20 stupňov Celsia, nastal podľa Matušinca rapídny pretlak plynu na trhu. Vplyv na Slovensko malo krátkodobé zníženie odberov zo strany Ukrajiny začiatkom mesiaca. „Išlo možno o 2 milióny kubíkov denne, čo ale pre slovenský trh nie je malé číslo,“ zdôraznil.

Zamieša kartami LNG?

V súčasnosti si ceny plynu na trhu hľadajú svoj smer, upozorňuje odborník. Predpovedať ďalší vývoj preto nie je jednoduché, ale prehovoriť by do neho mohol aj dovoz skvapalneného zemného plynu do Európy. „V prípade, že sa zvýši dovoz LNG do Európy, ceny plynu by to mohlo ovplyvniť smerom dole.“

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.