Šéf IEA čaká výraznejšie výkyvy cien ropy, má obavy o investície
„Ak v tomto roku neprídu žiadne veľké investície, môžeme tu mať za niekoľko rokov výrazný deficit na strane dodávok spojený so značnými dopadmi na trh,“ povedal. Birol už v novembri predpovedal, že investície do ťažby ropy sa tento rok pravdepodobne opäť znížia, a prvýkrát v histórii ropného priemyslu tak zaznamenajú tri roky poklesu za sebou.
Svetové ceny ropy začiatkom vlaňajška vinou nadbytočných dodávok na trh po prvýkrát za 12 rokov klesli pod 30 dolárov za barel. Kvôli nedávnej dohode popredných producentských krajín na zníženie ťažby sa síce vrátili nad 50 dolárov za barel, ďalej ale zostávajú hlboko pod úrovňami z prvej polovice roku 2014, kedy výrazne presahovali 100 dolárov za barel.
Členovia kartelu OPEC sa koncom novembra dohodli, že od 1. januára zníži ťažbu celkom o 1,2 milióna barelov denne, aby obmedzili nadbytočné dodávky na trh a podporili cenu. K dohode o znížení produkcie sa pripojili i niektoré ďalšie významné producentské krajiny na čele s Ruskom, ktoré by mali ťažbu obmedziť o ďalších 558.000 barelov denne.
Birol upozornil, že dohoda o obmedzení produkcie síce môže signalizovať vyššie ceny ropy, zároveň však bude impulzom k zvýšeniu ťažby v Spojených štátoch a ďalších krajinách, ktoré sa k nej nepripojili. Prípadný rast cien ropy by navyše podľa neho mohol viesť k oslabeniu dopytu.
ČTK, energia.sk