Šéf Enelu vystúpil na pôde OSN
V utorok (20.9.) vystúpil na pôde OSN v New Yorku generálny riaditeľ spoločnosti Enel Fulvio Conti pri príležitosti Fóra súkromného sektora, ktoré je súčasťou iniciatívy Global Compact. V príhovore hlavám štátov a vlád, výkonným riaditeľom, zástupcom občianskych organizácií a vedúcim predstaviteľom agentúr OSN a za prítomnosti generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, Fulvio Conti predstavil príspevok Skupiny Enel k veľkej výzve, ktorú spustila OSN pod názvom „Udržateľná energia pre všetkých“.
Zdôraznil, že Enel podporuje prístup k elektrine pre ľudí, ktorí ho zatiaľ stále nemajú. Spoločnosť plánuje v nasledujúcich troch rokoch sprístupniť elektrinu 2 miliónom domácností.
Odhaduje sa, že počas najbližších 30 rokoch dopyt po energii v krajinách BRICS (Brazília, India je po Číne druhou najľudnatejšou krajinou Zeme so siedmou najväčšou rozlohou. Hoci patrí medzi chudobné krajiny s nízkym HDP na občana, rýchly ekonomický rast sľubuje rastúcu hospodársku silu a Číne na je dôležitým obchodným partnerom Únie, aj keď EÚ má s ňou trvalo negatívne saldo obchodu. Európsko-čínske ekonomické vzťahy nie sú bezproblémovév vzrastie o 70 %, v Afrike o ďalších 30 %. „Nesmieme zabúdať, že 1,4 miliardy ľudí dnes stále vôbec nemá prístup k elektrine a ďalšie miliardy k nej nemajú permanentný prístup,“ uviedol Conti.
V snahe naplniť dopyt po elektrine by však jej výroba i distribúcia mala byť environmentálne udržateľná. Preto chce Enel poskytovať svojim 61 miliónom zákazníkov v 40 krajinách sveta čistejšiu a viac udržateľnú elektrinu.
Oddelenie pre výskum a vývoj spoločnosti Enel bude zvyšovať efektívnosť prostredníctvom projektov z tradičných i obnoviteľných zdrojov energie ako je projekt solárno-termodynamickej elektrárne „Archimede“, malých vodných a veterných elektrární, hybridných systémov kombinujúcich rôzne technológie (geotermálnej s fotovoltickou) a projektu „Diamante“, ktorý kombinuje výrobu zo slnka a jej skladovanie vo forme vodíka počas noci.
Niekoľko ďalších iniciatív Enelu bolo zameraných na izolované komunity v regiónoch ako Maghreb a Latinská Amerika a sprístupnili elektrinu viac ako miliónu domácností.
„Ako člen iniciatívy Global Compact LEAD sme dnes prijali záväzok s názvom Sprístupnenie elektriny (ENabling ELectricity) v snahe zdvojnásobiť toto číslo v nadchádzajúcich troch rokoch. Ako dokazuje naša skúsenosť, len efektívna spolupráca medzinárodných organizácií ako je OSN, vládnych politík a súkromných spoločností dokáže priniesť mimoriadne výsledky, nepredstaviteľné pre niekoľkými rokmi,“ uzavrel Fulvio Conti.
Zdroj: Slovenské elektrárne, a.s.