Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Francesco Starace (Enel) - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Generálny riaditeľ skupiny Enel Francesco Starace. Foto: energia.sk
29. mája 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Šéf Enelu: Éra fosílnych palív je na ústupe

Efektívna prevádzka výrobných zdrojov je dnes podľa generálneho riaditeľa Enelu kľúčovým prvkom v stratégii skupiny. „Najskôr musíme zefektívniť prevádzku našich súčasných elektrární, až potom môžeme uvažovať o ďalšom raste. Určite nie v opačnom poradí,“ tvrdí vyštudovaný jadrový inžinier Starace.

Talianska vláda postupne znižuje svoj podiel v Eneli. Na jar predala takmer 6 % akcií, no stále vlastní zhruba štvrtinu skupiny. Podľa Staraceho tento fakt nijako neovplyvňuje manažovanie spoločnosti. Pripustil zároveň, že dialóg s vládnymi predstaviteľmi prebieha najmä o strategických rozhodnutiach. No ak sa štát rozhodne odpredať svoj podiel, s vedením firmy to nemusí konzultovať.

Skupina Enel vidí svoju budúcnosť mimo Európy. Expandovať chce v Latinskej Amerike, ale aj na rozvíjajúcich trhoch v Afrike a Blízkom Východe. Zameriavať sa plánuje najmä na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov a zemného plynu.

Pokiaľ ide o znižovanie emisií skleníkových plynov, Starace sa zasadzuje za aktívnejší prístup než tomu bolo doteraz. Ako vysvetlil, „uhlíková éra“ končí, lebo  je ekonomicky čoraz ťažšie uskutočniteľná. Silný odkaz by podľa neho mohla dať už konferencia OSN o klimatických zmenách, ktorá sa uskutoční v decembri 2015 v Paríži. „Myslím si, že nastal čas zaujať v tejto veci stanovisko,“ zdôraznil.

Francesco Starace je na čele Enelu od mája 2014. Počas mesiacov po jeho nástupe do funkcie sa začal výrazný prepad cien ropy na svetových trhoch.  Z krátkodobého hľadiska to podľa neho nemalo zásadný vplyv na fungovanie skupiny. Pozitívum vidí v oživení ekonomiky a zvýšeniu dopytu po elektrine. Z dlhodobého hľadiska, ak by ceny ropy zostali nízke, zlacnieť by mohol aj plyn. „My tieto komodity nakupujeme a potom z nich vyrábame elektrinu. Náš priestor na tvorbu hodnôt by sa tým de facto zväčšil,“ uzavrel.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.