Satelity pomáhajú energetikom v teréne
Lokalizácia s GPS
GPS, globálny polohovací systém americkej armády zložený z 24 satelitov krúžiacich okolo Zeme a vysielajúcich signály o svojej presnej polohe v čase, sa pred desiatimi rokmi začal využívať predovšetkým na navigáciu. O niekoľko rokov neskôr sa na trhu objavili prvé zariadenia určené na lokalizáciu osôb, vozidiel alebo majetku v priestore. Lokalizačné zariadenia prijímajú GPS signál zo všetkých viditeľných satelitov a vypočítavajú svoju polohu. Tú posielajú ďalej pomocou napríklad GSM siete do aplikácií, ktoré polohu zobrazia v požadovanej forme. Na tomto princípe pracujú šikovné lokalizačné služby, ktoré sú dnes dostupné firmám aj súkromným osobám.
Posádky v teréne
Lokalizácia je zaujímavá predovšetkým pre firmy, ktorých pracovníci alebo posádky trávia časť pracovnej doby v teréne, mimo priamej kontroly nadriadeného. Merania, práce, údržba a opravy na zariadeniach roztrúsených po väčšom priestore alebo vo firemných areáloch – to všetko sú činnosti, pri ktorých nie je možné bežnými spôsobmi presne vedieť, kde sa pracovník alebo posádka v skutočnosti nachádza. Dispečer, prípadne riadiaci pracovník sa musí spoľahnúť na denné pracovné plány, operatívnu komunikáciu cez mobilný telefón, prípadne pracovné výkazy vypĺňané po skončení pracovnej doby. Žiaden z týchto kontrolných mechanizmov mu však neposkytne úplne presný prehľad o pohybe pracovníkov a posádok počas pracovného dňa.
Elektronický dispečing a lokalizačné zariadenia
Tento problém rieša online lokalizačné služby na báze elektronického dispečingu a lokalizačných zariadení, napríklad slovenský systém Elektronický strážca. Dispečer alebo vedúci pracovník má k dispozícii vstup do webovej aplikácie elektronického dispečingu. Ten obsahuje údaje o všetkých pracovníkoch a posádkach a mapu, na ktorej sa zobrazuje ich skutočná poloha. Posádky so sebou nosia malé lokalizačné zariadenie. Zariadenie môžu v prípade potreby použiť aj na komunikáciu s dispečerom, pretože obsahuje GSM SIM kartu a dá sa využiť aj ako mobilný telefón. Dispečer sa naň posádke dovolá a pracovníci môžu volať na niekoľko predvolených telefónnych čísel. Dispečer vie na mape kedykoľvek zistiť presnú polohu svojich posádok a počas dňa vie sledovať ich postupné presuny.
Obrázok: Mapa elektronického dispečingu systému Elektronický strážca (Foto: YMS)
Alarm v núdzi aj úspora nákladov
Dispečing Elektronického strážcu plní niekoľko ďalších funkcií. Jednou z nich je núdzové tlačidlo, tzv. panic button. Ak sa pracovník v teréne ocitne v núdzi, môže lokalizačné zariadenie využiť na odoslanie alarmu na dispečing jediným tlačidlom. Dispečer prijme alarm vo forme červeného informačného boxu, ktorý ho vizuálne aj zvukovo upozorní na to, že daný pracovník alebo posádka potrebujú pomoc. Dispečer bude môcť zavolať na zariadenie alebo ho zapnúť na tiché počúvanie a pokiaľ sa mu nepodarí nadviazať spojenie, vie na dané miesto poslať pomoc. Lokalizačné zariadenie posiela automatický alarm v prípade pádu nositeľa, tzv. man-down alarm. Túto funkciu ocenia predovšetkým samostatne pracujúci ľudia v náročnom alebo odľahlom teréne, kde môže byť problém v prípade núdze privolať pomoc.
Ilustračné foto: YMS
Nadstavbou nad lokalizačnými systémami sú systémy na riadenie posádok v teréne, yForce, ktoré dispečerom umožňujú nielen lokalizáciu, ale aj online zadávanie úloh posádkam v teréne, časovanie vykonaných úloh a elektronické vykazovanie prác v teréne.
(c) energia (text pripravený v odbornej spolupráci so spoločnosťou YMS)