SaS sa chce opýtať Európskej komisie na dvojitú funkciu šéfa ÚRSO J. Holjenčíka
„V praxi to znamená, že pokiaľ sa chce niekto odvolať voči rozhodnutiu Jozefa Holjenčíka ako predsedu ÚRSO, jeho odvolanie sa dostane na stôl zas len tomu istému Jozefovi Holjenčíkovi, tentoraz však ako predsedovi Regulačnej rady. Bohužiaľ, taká je prax,“ konštatoval na dnešnej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR poslanec za SaS Karol Galek. Keďže si ale strana uvedomuje, že na zmenu súčasného legislatívneho stavu nie je nateraz vôľa v slovenskom parlamente, rozhodla sa využiť inú možnosť, ktorú má predseda liberálov Richard Sulík.
Ako europoslanec môže položiť písomnú parlamentnú otázku Európskej komisii. V nej sa chcú liberáli opýtať, či je možné, aby človek, ktorý má zo zákona prakticky neobmedzené možnosti pri regulácii cien energií a jediný, kto ho kontroluje je on sám, na druhej strane však za svoje rozhodnutia neniesol žiadnu zodpovednosť. „Táto zodpovednosť pritom v pôvodnom zákone o regulácii v sieťových odvetviach bola, ale keďže si tento zákon napísal on sám, táto zodpovednosť odtiaľ bola v roku 2012 vypustená,“ dodal Galek.
Súčasne by liberálov zaujímalo, či je vôbec funkcia predsedu takéhoto úradu zlučiteľná s funkciou predsedu rady ako jeho odvolacieho orgánu. „Pokiaľ nie, chceli by sme zástupcov EK vyzvať, aby v záujme zabránenia ďalším škodám, ktoré by mohol Holjenčík zo svojej dvojitej funkcie ešte napáchať, začali riešiť aj tento náš podnet,“ avizoval Galek.
Podľa liberálov je totiž v súčasnosti viacero vyhlášok o cenovej regulácii v energetike, ktoré sú v pripomienkovom konaní, v rozpore s inými zákonmi a odvolávajú sa na neexistujúcu legislatívu či nespĺňajú požadované formálne náležitosti. „Napríklad voči vyhláške o cenovej regulácii v elektroenergetike bolo podaných 588 pripomienok, z toho 375 zásadných,“ vyčíslil poslanec.
Vo vyhláške sa tiež podľa neho zavádzajú niektoré nové poplatky, čo nemá ÚRSO v kompetencii. Liberáli preto upozorňujú, že môže nastať podobná situácia ako pred približne dvomi týždňami, keď Ústavný súd SR rozhodol o protiústavnosti poplatku, ktorý v roku 2014 zaviedol ÚRSO. Išlo o zavedenie poplatku za prístup do distribučnej sústavy, tzv. G-komponentu.
Podľa SaS pritom za dva a pol roka od platnosti zákona výrobcovia elektriny v rámci tohto poplatku zaplatili distribučným spoločnostiam celkovo približne 90 miliónov eur. A tí, ktorí prístup do sústavy nevyužívali, si teraz môžu podľa liberálov tieto peniaze nárokovať späť. Zrejme priamo od štátu, keďže poplatok zaviedol štát cez ÚRSO.
UPOZORNENIE:
TASR sa pokúsi získať reakciu ÚRSO.
TASR ponúka k správe zvukový záznam.
Copyright © TASR 2016