Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. septembra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

SaS: HBP Prievidza nevnímajú, že výroba elektriny z uhlia sa stáva neprijateľnou

„Dopady výroby elektriny z hnedého uhlia na zdravie a životné prostredie sú neúmerné k využitiu energie zo spaľovania uhlia. Zotrvávanie v snahe otvoriť 12. ťažobné pole je ako nevidieť svoj odraz v zrkadle,“ konštatovala poslankyňa strany Anna Zemanová.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR totiž začalo opätovne s procesom posudzovania vplyvov ťažby v 12. ťažobnom poli dobývacieho priestoru Nováky na životné prostredie. Vplyvy zámeru Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) bude skúmať po tom, čo o tom rozhodla osobitná komisia ministra životného prostredia. Verejnosť sa môže k zámeru novej ťažby HBP vyjadriť do 21 dní od jeho zverejnenia, lehota jej začala plynúť 26. septembra, informoval envirorezort na svojej stránke.

Zemanová však za zásadnú v tejto súvislosti považuje najnovšiu analýzu Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), kde členovia Klubu ekonomických analytikov pri hodnotní užitočnosti jednotlivých opatrení pre slovenskú ekonomiku vyslovili najväčšiu mieru súhlasu s obmedzením podpory uhoľného baníctva.

Zároveň poukázala na to, že slovenské hnedé uhlie patrí k menej kvalitným, lebo má vysoký obsah síry, ktorá sa pri výrobe elektriny uvoľňuje do ovzdušia. Oxidy síry podľa nej zvyšujú náchylnosť na ochorenia dýchacích ciest, ciev a srdca. Dlhodobo to vedie k poškodeniu vývoja dýchacích ciest u detí, k skráteniu veku dožitia a k zvýšenej úmrtnosti na mozgové mŕtvice a infarkty.

„Elektráreň v Novákoch je dlhodobo suverénne najväčším znečisťovateľom ovzdušia oxidmi síry,“ upozornila Zemanová. Zákon o ochrane a využití nerastného bohatstva nariaďuje podľa nej každej ťažobnej spoločnosti na Slovensku vydobyť ložisko racionálnym spôsobom, pričom sa musia vylúčiť neodôvodnené nepriaznivé vplyvy na pracovné a životné prostredie. „Škodlivé látky zo znečisteného ovzdušia sa ukladajú v pôde, prenikajú do povrchových i podzemných vôd, do živých organizmov a následne znečisťujú celý potravinový reťazec,“ opísala.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.