SAPI: Zdroje z predaja emisií by nemali ísť na podporu ťažby hnedého uhlia
Hurikán Sandy podľa nej potvrdil skutočnosť, že sa klimatická zmena podpisuje pod narastajúcu intenzitu extrémnych prejavov počasia. Dodáva, že aj podľa odborníkov sa na mimoriadnej sile hurikánu podieľala vyššia teplota oceánu, než predstavuje dlhodobý priemer.
„Udalosti v Amerike dokazujú, aký dôležitý je cieľ znižovať produkciu skleníkových plynov a eliminovať globálne otepľovanie i negatívne dôsledky tohto procesu,“ hovorí Galeková. „Tým skôr považujeme za nepochopiteľný zámer slovenskej vlády využiť peniaze získané z predaja emisných kvót na podporu ťažby hnedého uhlia – teda opätovne na produkciu ďalších emisií, ktoré poškodzujú atmosféru. Plne sa stotožňujeme s protestnou kampaňou, ktorú v tomto smere vyvíja hnutie Greenpeace,“ vyhlásila.
SAPI tiež upozorňuje na informáciu, podľa ktorej sa v rokoch 2007 až 2012 použilo na podporu hnedého uhlia takmer pol miliardy eur. Obnoviteľné zdroje energie vrátane solárnej energie sú pritom podľa SAPI vystavované „nepodloženým obvineniam“, že toto odvetvie využíva príliš štedrú podporu štátu.
Napríklad na vybudovanie strešnej inštalácie s výkonom päť megawattov pre bežný rodinný dom a pri súčasných výkupných cenách za solárnu elektrinu predstavuje podľa SAPI podpora asi 300 eur. Zo sumy pol miliardy eur by sa tak dalo podporovať 16.000 takýchto domov ročne počas nasledujúcich 100 rokov.
Copyright © TASR 2012