SAPI: Štát sa snaží zatieniť slnko
„Je to krok, ktorý výrobcov energie priamo ohrozuje,“ uviedla ďalej výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI) Veronika Galeková. Pre výrobcov energie je takéto prostredie nepredvídateľné rovnako, akoby sa menili pravidlá počas hokejového zápasu.
„Žiadame, aby sa výkupné ceny energií na Slovensku upravovali zákonným a etickým spôsobom. Veríme tiež, že sa tieto témy stanú predmetom širšej spoločenskej diskusie, aby bol energetický mix – na ktorý sa odvoláva vláda – naozaj vyvážený a obsahoval všetky zložky vrátane obnoviteľných zdrojov,“ zdôraznila.
Informovala, že zástupcovia SAPI podali k vyhláške pripomienku, podľa ktorej nie je možné meniť cenu uprostred regulačného obdobia. „Účinnosť vyhlášky pri stanovení cien by mala byť zachovaná na kalendárny rok, nakoľko celá filozofia regulácie v elektroenergetike je takto postavená,“ konštatuje sa v oficiálnom znení pripomienky. Napríklad v Nemecku sa výkupné ceny energií stanovujú na štyri roky dopredu.
Pôvodná výkupná cena 430 eur za megawatthodinu sa počas dvoch rokov skresala takmer na štvrtinu. Takýto postup nemá racionálne opodstatnenie a nemožno ho odôvodniť ani ochranou spotrebiteľa pred zdražovaním elektriny. Opatrenie zasiahne najmä malých producentov a majiteľov strešných inštalácií, ktorých vplyv na celkovú cenu energie je minimálny. Malých výrobcov využívajúcich slnečnú energiu postihujú aj ďalšie opatrenia, ktoré umelo predlžujú návratnosť investícií do solárnych zariadení.
Opatrenie ÚRSO sa v tomto svetle javí ako súčasť politiky štátu, ktorá zámerne obchádza a nedoceňuje využívanie obnoviteľných zdrojov energie a nemá záujem rozvíjať toto odvetvie. Potvrdzuje to aj vládny program, kde sa hovorí o „energetickom mixe“ a obnoviteľné zdroje energie sa tu spomínajú len okrajovo – slnečná energia vôbec. Vláda jasne nepovedala, ako chce Slovensko prispieť k záväzku EÚ docieliť do roku 2020 k cieľu, aby 20 % energie pochádzalo z obnoviteľných zdrojov. Na druhej strane premiér Robert Fico (Smer-SD) opakovane deklaruje svoju jednoznačnú podporou jadrovej energetike.
Opatrenie ÚRSO je podľa SAPI v rozpore so slovenskou a európskou legislatívou aj podľa medzinárodnej právnej kancelárie NH Hager Niederhuber, podľa ktorej „opätovná úprava cien počas regulačného obdobia je protizákonná. Časté menenie cien elektriny tiež porušuje princíp legitímnych očakávaní ako jedného zo základných princípov práva EÚ. Uvedené podporujú aj nálezy Ústavného súdu SR.“
Copyright © TASR 2012