SAPI: Novela o podpore OZE bude znamenať ďalšiu prekážku pre slnečnú energiu
„Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI) so znepokojením prijala fakt, že sa podľa vládneho návrhu bude podpora vzťahovať už len na strešné fotovoltické inštalácie do 30 kW namiesto doterajších 100 kW. Výrobcovia elektrickej energie zo slnka a z iných OZE sa presne na Mikuláša dočkali od vlády ďalšieho nemilého prekvapenia,“ uviedla ďalej riaditeľka SAPI Veronika Galeková v reakcii na novelu zákona, ktorú vláda SR schválila 6. decembra 2012.
„Ešte viac nás však mrzí, že sa do právnej normy dostali sporné ustanovenia, ako napríklad spôsob, ktorým sa určuje výkon inštalácie. Dlhodobo sme upozorňovali, že za rozhodujúci nemožno považovať výkon samotných fotovoltických panelov, ale výkon celého zariadenia vrátane striedača – čo napokon potvrdzuje fakt, že až za striedač sa inštalujú merače elektriny,“ upozornila.
Tento zdanlivý detail sa podľa nej stal predmetom dlhodobých sporov s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý neodôvodnene prenasledoval výrobcov energie kontrolami a sankciami. „Teraz hrozí, že sa tento scestný a neodborný výklad ocitne v schvaľovanej novele. Nejde pritom o prvý svojvoľný postup štátnych inštitúcií. Stačí spomenúť sporné zníženie výkupných cien z fotovoltických zariadení uprostred regulačného obdobia k 1. júlu tohto roka,“ zdôraznila.
Konštatovala, že predkladatelia novely odôvodňujú svoj návrh okrem iného potrebou „obmedziť nekalé praktiky niektorých výrobcov elektriny“, a „znížiť dopady na koncového odberateľa elektriny“, čo dokazuje, že štát sa na OZE opäť raz pozerá ako na nepriateľov. Hoci napríklad slnečnú energiu využívajú prevažne domácnosti a malí užívatelia.
Pripomenula, že v ostatných krajinách EÚ, ale aj v USA alebo v Číne sa OZE tešia politickej podpore a zaznamenávajú dynamický rast. Na celom svete v roku 2011 pribudlo 29,7 gigawattov (GW) fotovoltických inštalácií, z čoho až 21,9 GW bolo v Európe, čo podľa nej v porovnaní s rokom 2010 predstavuje medziročný nárast o 75 %. „Koľko priemyselných odvetví sa dnes môže pochváliť 75-% rastom?,“ spýtala sa šéfka SAPI.
„Je dokázané, že podpora OZE má pozitívny vplyv na zamestnanosť a na ekonomiku. Navyše vyplýva z potreby znižovať objem emisií – len nedávno svetovú verejnosť znepokojila správa Svetovej banky, podľa ktorej dosiahla koncentrácia skleníkových plynov rekordné hodnoty a svetu hrozí globálne oteplenie o 4 stupne počas 21. storočia. Ako chce na tieto skutočnosti reagovať slovenská vláda? Tým, že slnečnej energii a ďalším OZE hádže polená pod nohy? Očakávame, že výsledná podoba prijatého zákona bude zohľadňovať odôvodnené pripomienky výrobcov energie zo slnka a ďalších obnoviteľných zdrojov,“ podotkla.
„Rovnako očakávame, že vláda bude vychádzať v ústrety občanom, ktorí sú alebo chcú byť majiteľmi vlastných zdrojov energie. Títo občania nezastupujú nijakú lobby, ale chcú získavať energiu ekologicky i ekonomicky. Energetická nezávislosť občanov napokon posilňuje aj energetickú sebestačnosť krajiny, čo znamená, že je nepochybne verejným záujmom. Pripravovaná novela zákona však vyvoláva dojem, že jej cieľom je posilnenie pozície energetických monopolov, čo v žiadnom prípade za verejný záujem považovať nemožno,“ dodala Galeková.
Copyright © TASR 2012