Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektricky stlp - zospodu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Julian Povey (licencia Creative Commons)
13. júla 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Samovýrobcovia elektriny sú proti plnej výške poplatku za systémové služby

Podnikateľom sa nepáči nový spôsob regulácie v elektroenergetike. Podľa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ), Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), Klubu 500 a Združenia priemyselných odberateľov energie (ZPOE), nová vyhláška neodôvodnene zvyšuje náklady výrobcov elektriny vyrábajúcich pre vlastnú spotrebu.

„Subjekty vyrábajúce elektrinu pre svoju spotrebu budú podľa návrhu vyhlášky platiť namiesto doterajších 30 % z tarify za systémové služby a z tarify za prevádzkovanie systému plnú výšku týchto taríf z množstva elektriny vyrobenej vo vlastnom zariadení a spotrebovanej pre vlastnú spotrebu elektriny, a to napriek tomu, že rozsah služieb krytých týmito tarifami sa nemení,“ upozornili podnikatelia.

Systémové služby a TPS

Systémové poplatky sú príjmom Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy (SEPS) určeným na krytie nákladov spojených s udržaním stability siete- tzn. SEPS inkasuje tieto poplatky za poskytovanie služieb s cieľom udržiavať prenosovú sústavu pod nominálnymi napätiami a nominálnou frekvenciou. Na druhej strane, v rámci TPS (tarifa za prevádzku systému) sa podporuje výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a z domáceho uhlia.

„Je však nelogické, aby tieto náklady zdieľali aj výrobcovia, ktorí elektrinu vyrobenú vo vlastných zariadeniach nedodávajú do siete, čím by mohli spôsobovať výkyvy v jej stabilite, ale ju spotrebúvajú vo vlastných prevádzkach a zariadeniach. Je neprijateľné a diskriminujúce, ak sa zvýšením poplatkov pre jednu skupinu podnikov majú financovať zľavy pre iné podnikateľské subjekty,“ uviedli podnikatelia.

Samovýrobcovia: ÚRSO nás znevýhodňuje

Úrad pre reguláciou sieťových odvetví (ÚRSO) svojou vyhláškou, ktorá stanovuje pravidlá regulácie v elektroenergetike, podľa podnikateľov trestá výrobcov elektriny vo vlastných zariadeniach tým, že ich zaťažuje neodôvodnenými poplatkami. „Návrh regulačného úradu je v rozpore so zámermi Európskej komisie, ktorá preferuje decentralizovanú výrobu elektriny v menších zdrojoch, na báze vysoko účinnej výroby a z vlastnej energetickej základne,“ myslia si podnikatelia.

Regulačný úrad by mal podľa nich namiesto znevýhodňovania spotrebiteľov elektriny, ktorí si ju vyrábajú sami, skôr prijímať opatrenia, ktoré vytvoria priestor na budovanie a využívanie zdrojov v rámci priemyselných areálov. „Je neakceptovateľné, aby ten, ktorý investoval nemalé prostriedky do výstavby vlastných zariadení na výrobu elektriny pre vlastnú spotrebu, alebo do miestnej distribučnej siete, bol týmto spôsobom zo strany regulačného úradu doslova potrestaný. Zvýšené náklady za prevádzku siete má platiť ten, kto sieť naozaj zaťažuje,“ konštatovali podnikatelia.

ÚRSO: Samovýrobca musí platiť, ak je pripojený

„Pokiaľ je výrobca pripojený do nadradenej sústavy, teda do distribučnej alebo prenosovej, tak on nie že tie služby nepotrebuje. On ich práveže potrebuje, pretože distribučná alebo prenosová sústava cez distribučnú sústavu zabezpečuje reguláciu frekvencie a napätia,“ vyhlásil ešte v marci 2011 v rozhovore pre energia.sk zastupujúci predseda ÚRSO Jozef Holjenčík.

„V prípade, že by fungovali v „ostrovnej“ prevádzke, tak by si túto reguláciu museli zabezpečovať sami, ako aj všetky spomínané služby. To znamená, že by odberatelia z ich dodávateľského portfólia mohli byť nespokojní s frekvenciou, často by im mohlo kolísať napätie a to je problém. A práve tieto dve veličiny zabezpečuje nadradená sústava a je potrebné za to platiť. Kvôli týmto dvom veličinám musia byť stále k dispozícii roztočené rezervy a roztočené zdroje, aby sieť bola tvrdá a napätia nekolísali. Čiže to je jedna stránka veci,“ spresnil.

Holjenčík: Zákon o podpore OZE samovýrobcov zvýhodňoval

Jozef Holjenčík prichádzajúce zmeny a budúcu potrebu platiť plnú výšku poplatkov avizoval už na jar 2011: „Od roku 2009 platí nový zákon o podpore výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov. Samovýrobcovia tu majú ďalšiu bonifikáciu, pretože je podporovaná cez doplatok elektriny, a to platí pre všetku elektrinu, čiže aj tú ktorú sami spotrebujú, pokiaľ sú pripojení do distribučnej sústavy. A my práve plánujeme v budúcnosti tento efekt resp. túto  výhodu zrušiť. Takto sú totiž zvýhodňované ešte aj týmito percentami. Zmenou zákona však budú musieť platiť plnú tarifu, pretože je to nespravodlivé voči ostatným zdrojom. My chceme dosiahnuť, aby síce boli podporovaní, ale zároveň aby mohli zo svojho postavenia benefitovať len raz. Pokiaľ by však chceli byť ostrovnými prevádzkarmi, to znamená galvanicky oddelení od sústavy, nemusia platiť nič,“ vysvetlil v spomenutom rozhovore.

Energia, SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.