S novým plynovodom Eastring slovenský prepravca plynu stále počíta
„Význam prepojenia juhovýchodnej a západnej Európy, čo je podstata projektu Eastring, podľa nášho názoru z dlhodobého hľadiska bude narastať. Preto sme na tento projekt nerezignovali ani napriek súčasnej absencii záväzného dopytu,“ povedal pre agentúru SITA hovorca firmy Eustream Pavol Kubík.
Plynovod Eastring by mal prechádzať Slovenskom, Maďarskom, Rumunskom a Bulharskom až do Turecka. Pred dvoma rokmi slovenský prepravca zemného plynu vypracoval štúdiu uskutočniteľnosti.
Ekonomicky perspektívny
Tá indikovala, že projekt je ekonomicky perspektívny. Počas uplynulých dvoch rokov slovenská spoločnosť Eustream dosiahla pokrok v diskusiách s potenciálnymi partnermi z ostatných európskych krajín, ktoré potvrdili, že tu je dopyt po prepojení strednej a juhovýchodnej Európy.
Eastring je jediný projekt, ktorý podľa Kubíka ponúka priame obojsmerné prepojenie medzi rozvinutými plynárenskými trhmi v EÚ a turecko-bulharskou hranicou. Teda regiónom, ktorý sa postupne mení na dôležitý plynárenský uzol s prístupom k mnohým významným zdrojom zemného plynu.
Rozhodnutie o trasovaní
Podľa prvotných predpokladov by mal mať plynovod Eastring projektovanú technickú kapacitu od 20 mld. metrov kubických v počiatočnej fáze projektu až do 40 mld. metrov kubických v konečnej fáze.
Jeho dĺžka by v závislosti od rozhodnutia o trasovaní mala predstavovať asi 1 200 kilometrov s potrubím s obojsmernou prevádzkou.
Na začiatku Eustream plánoval, že s výstavbou nového plynovodu by sa malo začať v roku 2022. Prvá fáza mala byť dokončená v roku 2025. Odhadované investičné náklady na prvú fázu projektu sú od 1,14 mld. eur do 1,52 mld. eur.