RWE zmení svojho šéfa
Peter Terium (47) sa v polovici budúceho roka stane novým generálnym riaditeľom spoločnosti RWE. Na tomto poste vystrieda terajšieho Jürgena Grossmanna (59). Spoločnosť okrem tejto zmeny chce i navýšiť kapitál predajom akcií. Sľubuje si od toho 2,5 mld. eur do svojho rozpočtu.
Po 8 rokoch v RWE bude jej šéfom
Terium pôsobí v RWE od roku 2003. V súčasnosti je šéfom holandskej spoločnosti Essent, ktorú pred dvoma rokmi prevzala RWE. V rámci prípravy na novú funkciu sa v septembri stane námestníkom generálneho riaditeľa RWE. Čaká ho náročné obdobie. Nemecká vláda totiž rozhodla o odchode Nemecka od jadrovej energie. Ide o reakciu na haváriu japonskej jadrovej elektrárne Fukušima. Podľa analytikov by RWE mohla patriť medzi podniky, ktoré odchod od jadra postihne najviac.
Súčasný šéf RWE Grossmann, prezývaný niektorými kritikmi „jadrový rambo“, bol proti vládnemu plánu na opustenie jadrovej energie. Tvrdil, že rýchle uzavretie jadrových elektrární bude mať negatívny vplyv na priemyselné odvetvia s veľkou spotrebou elektriny a môže ohroziť nemeckú priemyselnú základňu.
Zisk RWE klesol v tomto roku už o štvrtinu
Zmena energetickej politiky nemeckej spolkovej vlády a rozhodnutie o zbavení sa energie z jadra už má merateľné dôsledky pre skupinu RWE. Zisk koncernu sa za prvý polrok 2011 prepadol o štvrtinu, informovalo dnes vedenie spoločnsoti. Zisk RWE pred zaplatením úrokov, daní a odpočítaní odpisov (EBITDA) dosiahol 4,6 mld.eur. Zastavenie prevádzky siedmich najstarších jadrových blokov, z ktorých dva patrili RWE, spôsobili firme v prvom polroku dodatočné náklady v objeme takmer 900 miliónov eur.
Výnosy druhého najväčšieho nemeckého energetického koncernu boli v prvom polroku 27,457 miliardy eur a v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška sa takmer nezmenili.
Chcú si udržať úverový rating
Skupina RWE už v pondelok (8.8.) informovala, že jej hrubý zisk v tomto roku bude v porovnaní s minuloročným nižší asi o 20 %. Koncern preto predá časť svojho majetku, čím si chce zabezpečiť súčasný úverový rating. Pôvodne počítal s predajom majetku a znížením investícií o 8 miliárd eur, ale v poslednom období sa investície zoškrtali o 11 miliárd eur.
Na predaj budú aj RWE Dea a česká dcéra Net4Gas. Zámer sa má realizovať do decembra 2013. Ďalšie financie, v celkovom objeme 2,5 miliardy eur, plánuje získať predajom svojich akcií a zvýšením základného imania spoločnosti. Opatrenia sú dôležitou súčasťou programu zameraného na posilnenie finančnej sily firmy. Ním si chce vytvoriť predpoklady na rozvoj v blízkej budúcnosti. RWE je vysoko zadlžený koncern a preto ho ratingové agentúry sledujú veľmi pozorne.
RWE na Slovensku
Nemecký koncern RWE patrí medzi 5 najväčších energetických spoločností v Európe. Zákazníkom dodáva elektrickú energiu a zemný plyn. Na slovenskom trhu pôsobí dcérska spoločnosť RWE Gas Slovensko od roku 2008 – dodáva zemný plyn na celom území Slovenska firmám a od roku 2011 i domácnostiam. V súčasnosti má podľa vlastných slov 18%-ný podiel z celkového množstva dodaného plynu v SR. Spoločnosť RWE je tiež zahraničným akcionárom v skupine Východoslovenská energetika (VSE).
Text: energia, ČTK, TASR
Ilustračná foto: SITA