RWE: Zmena výroby elektriny v Nemecku je drahá a zaťažuje susedov
Nemecko sa už teraz viac spolieha na slnečnú a veternú energiu. Grossman povedal, že zaťaženie prenosových sústav prudko narastá, hneď ako zosilni vietor na severe Nemecka, kde má krajina veterné farmy. Inštalovaná kapacita veternej energie, ktorá v Nemecku dosahuje 27.000 MW je v takejto situácii na maxime.
„Veterná energia (zo severného Nemecka) sa tlačí do Holandska a cez Belgicko do Francúzska,“ povedal šéf RWE na výročnej energetickej konferencii, ktorú v Berlíne organizuje nemecký ekonomický denník Handelsblatt. „To isté sa deje aj s veternou energiou zo spolkovej krajiny Meklenbursko-Predpomoransko: putuje do Poľska, potom do Českej republiky a cez Bavorsko sa vracia do Nemecka. Našich susedov takéto energetické rázy netešia, “ dodal.
Spoločnosť RWE vlani v lete musela uzavrieť dva jadrové bloky v elektrárni Biblis v Hesensku. Vláda kancelárky Angely Merkelovej vtedy v reakcii na haváriu jadrovej elektrárne v japonskej Fukušime rozhodla, že Nemecko časť svojich jadrových zdrojov odstaví hneď, zvyšok potom do desiatich rokov. RWE, rovnako ako ďalšie energetické firmy, zatiaľ hľadá spôsob ako sa vyrovnať s novými pravidlami a kde si zabezpečiť ďalší rast spoločnosti aj bez jadra.
ČTK, energia