Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Uholna elektraren - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Uhoľná elektráreň. Foto: SITA/AP Photo/Martin Meissner
23. decembra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

RWE a Gazprom zrušili rokovania o spoločnej produkcii elektriny

Neúspech je to hlavne pre Berlín, ktorý dúfal, že sa mu podarí s pomocou ruských peňazí zvýšiť objem výroby elektriny a nahradiť tak výpadok po plánovanom odstavení jadrových elektrární.

„Neboli sme bohužiaľ schopní dohodnúť sa na rámci spolupráce, ktorá by bola pre obidve strany dlhodobo prínosná,“ povedal šéf RWE Jürgen Grossmann. Ten podpísal v júli s riaditeľom Gazpromu Alexejom Millerom predbežnú dohodu o strategickom partnerstve v oblasti výroby elektriny v Európe. V októbri si potom obidve strany dali na rokovanie ďalšie tri mesiace. Gazprom nechcel správu komentovať.

Obidve spoločnosti počítali s tým, že v spoločnom podniku budú vyrábať elektrickú energiu z uhlia v Nemecku, Veľkej Británii a krajinách Beneluxu. Podnik mal zahŕňať paroplynové a uhoľné elektrárne v týchto krajinách a to ako tie, ktoré už existujú, tak aj tie, ktorých výstavba sa ešte len plánuje.

Gazprom tak po zrušených plánoch zrejme už nebude schopný tento rok dohodnúť nejakú ďalšiu formu spolupráce. Správna rada ruského podniku sa totiž v stredu (21.12.) zišla naposledy, ďalšie rokovanie má podľa agentúry Reuters až po Novom roku.

Spoločnosť RWE mala pre jednanie s Gazpromom exkluzivitu. Informované zdroje tvrdia, že spolupráca čiastočne stroskotala na tom, že Gazprom sa už skôr dohodol na spolupráci s dánskou spoločnosťou Dong. S jej pomocou chcel skúmať možnosti propagácie plynových elektrární v Európe.

Zrušená spolupráca medzi RWE a Gazpromom by taktiež mohla oživiť nádeje na výstavbu plynovodu Nabucco. Práve RWE je totiž jednou z kľúčových firiem, ktoré za projektom stoja. Cez Nabucco by mal prúdiť plyn zo strednej Ázie cez Turecko ďalej do Európy. Trasa sa má pritom vyhnúť územiu Ruskej federácie. Spolupráca medzi Gazpromom a RWE by mohla RWE donútiť  z projektu Nabucco vycúvať.

Po nútenom útlme jadrovej energetiky v Nemecku chce šéf RWE spoločnosť reštrukturalizovať a hľadá pre to finančne silného partnera. Vzhľadom k rastúcej spolupráci Ruska a Nemecka v energetike sa ponúkal práve Gazprom, ktorý urobil z produkcie elektriny jednu zo svojich priorít.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.