Ruský minister: Reverz plynu zo Slovenska na Ukrajinu je v poriadku
Miroslav Lajčák (vľavo) a Sergej Lavrov (vpravo)Foto:TASR/AP/Pavel Golovkin
Spätný chod plynu zo Slovenska na Ukrajinu, ktorý sa 28. apríla spečatil podpisom medzivládneho memoranda v Bratislave, je podľa Gazpromu z právneho hľadiska v poriadku. „To, akým spôsobom k tejto otázke pristúpilo slovenské vedenie, absolútne neporušuje dohody s Gazpromom, či s ruskou vládou a preto nemáme žiadne výhrady,“ zdôraznil dnes ruský minister Sergej Lavrov, ktorého citovala ruská spravodajská agentúra ITAR-TASS.
Slovensko sa snažilo vyjsť ukrajinskej žiadosti v ústrety, uviedol dnes v Moskve šéf slovenského rezortu zahraničia. Takýto prístup považuje Lajčák „normálny a užitočný.“ Ako ďalej dodal, reverzný chod plynu na Ukrajinu predstavuje komerčnú prevádzku a preto je v záujme Slovenska, aby bol v súlade s medzinárodným právom. „Chcel by som zdôrazniť, že počas našich rokovaní s Ukrajinou, na ktorých participovala aj Európska komisia, sme sa zasadzovali za to, aby prijaté riešenie nebolo porušením existujúcich dohôd,“ zdôraznil Lajčák pre agentúru ITAR-TASS.
Slovenský prepravca plynu eustream, a.s. pred dvomi týždňami podpísal s ukrajinskou spoločnosťou Ukrtransgaz memorandum o reverzných dodávkach plynu na východ. Ukrajina tak súhlasila s dodávkami prostredníctvom dnes nevyužívaného vojanského potrubia. Dohoda o reverze ale ráta s prepravou menšieho množstva suroviny, než s akým Kyjev pôvodne plánoval. V prvej fáze bude môcť Kyjev odoberať 3 mld. kubíkov plynu. Po technických úpravách by sa objem dodávok mohol navýšiť na 8 až 10 mld. kubíkov plynu ročne.
Vďaka tomuto riešeniu bude môcť Kyjev čiastočne znížiť svoju energetickú závislosť na Rusku. Kyjev počas rokovaní so Slovenskom ale tlačil na využitie tranzitného plynovodu Bratstvo, ktorým tečie plyn z Ruska do Európy, aj cez územie SR. Využitie tzv. veľkého reverzu ale dnes nie je pre Slovensko z právneho hľadiska priechodné. Uskutočniť by sa dalo iba so súhlasom ruského Gazpromu.
Ukrajina ročne spotrebuje zhruba 55 mld. metrov kubických plynu, z toho viac než polovicu dováža z Ruska. Spustenie vojanského plynovodu preto nedokáže v plnej miere pokryť potreby krajiny. O reverznom chode rokuje Kyjev aj s inými krajinami. Využitím tzv. malého reverzu zo Slovenska spolu s dodávkami z Maďarska a Poľska bude možné dopraviť na Ukrajinu 16 až 17 mld. kubíkov plynu ročne.
© energia.sk