Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom Miller potrubie podpis - Gazprom
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Alexej Miller (Gazprom) - spustenie výstavby South Streamu v 12/2012
7. marca 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rusko zvyšuje vývoz plynu do Európy

„Európski spotrebitelia pokračujú v aktívnom dovoze ruského plynu,“ uviedol v piatok generálny riaditeľ spoločnosti Gazprom Alexej Miller počas prezentácie informácií o exporte suroviny počas prvých mesiacov tohto roka. „Podľa predbežných odhadov spoločnosť Gazprom v období január a február 2016 dodala 29,3 miliardy metrov kubických – 7,8 miliárd metrov kubických do Nemecka, 3,9 miliárd do Talianska, 3,5 miliárd metrov kubických do Veľkej Británie a 1,5 miliárd do Francúzska,“ spresnil.  

Aj minulý rok zaznamenal ruská štátna spoločnosť pozitívne výsledky u západoeurópskych odberateľov. Vývoj ruského plynu do Európy vlani vzrástol o 8 %, čo medziročne znamenalo o 11,8 miliardy m3 viac dodaného plynu.

Prvé dva mesiace tohto roka v absolútnych číslach predstavovali nárast už o 7,5 miliardy m3 plynu. Export do Francúzska sa zvýšil dokonca o 73 %.

Objem dodanej suroviny na Slovensko však podľa údajov Gazprom Exportu vlani klesol o 13 % oproti roku 2014. Ustálil sa na hodnote 3,806 miliárd m3.

Sever aj juh

„Všetky projekty výstavby nových prepravných trás do Európy, obzvlášť do severozápadnej Európy, sú preto bezpochyby ekonomicky uskutočniteľné, čo reflektuje súčasný rastúci dopyt,“ uviedol Miller počas minulotýždňovej schôdzky s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Okrem zdvojnásobenia kapacity Nord Streamu, na ktorom Gazprom pracuje s západoeurópskymi firmami od minulého roka, Moskva v posledných dňoch oživila ideu plynovodu Poseidon (ITGI), ktorým sa má plyn dostať cez Čierne more, Turecko a Grécko do Talianska.

Ide o priameho konkurenta projektu Transjadranského plynovodu (TAP), v ktorom sa angažuje azerbajdžanská štátna spoločnosť SOCAR. Minulý týždeň Európska komisia odobrila investičné stimuly aténskej vlády pre tento projekt. Zahájenie jeho výstavby sa plánuje na máj tohto roka.

Z Grécka by sa pritom malo vybudovať aj prepojenie na Bulharsko. V decembri 2015 bulharskí a grécki partneri prijali konečné investičné rozhodnutie s tým, že výstavba interkonektoru bude prebiehať od konca roka 2016 do polovice 2018. V tomto roku by sa následne mala spustiť aj komerčná prevádzka.

Koniec monopolu Gazpromu?

Štátny Gazprom má monopolné právo na vývoz ruského plynu potrubiami. Podľa agentúry Bloomberg sa však druhý najväčší producent plynu v krajine firma Novatek opätovne snaží získať prístup k týmto plynovodom. Gazprom je pritom jedným z akcionárov Novateku. Cieľom je zvýšiť ruský podiel na trhu dodávok v regióne na úkor Nórska, ktoré je druhým najväčším importérom plynu do EÚ.

Podľa denníka Vedomosti minister pre energetiku Alexander Novak zaslal prezidentovi Putinovi predmetnú žiadosť 18. februára.

Ruská vláda sa ale obáva, že ukončenie monopolu Gazpromu pre vývoz potrubiami by v dôsledku konkurencie medzi ruskými firmami viedlo k zníženiu cien plynu, a teda aj k poklesu príjmov do štátneho rozpočtu. Tie vlani dosiahli asi 10,3 miliardy dolárov.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.