Rusko plánuje vyvážať elektrinu z kaliningradskej jadrovej elektrárne
Elektráreň bude mať dva bloky a druhý sa pripojí na sieť v roku 2018.
Dvadsaťročnú zmluvu na vývoz elektriny z atómky hneď od jej sprevádzkovania Rosenergoatomom už uzavrela exportná firma Inter Rao. Poľská štátna energetická spoločnosť PGE a prevádzkovateľ elektrickej siete PSE Operator rokujú s Rusmi o výstavbe prenosovej trasy z Kaliningradskej oblasti do Poľska. Informoval o tom varšavský denník Rzeczpospolita a dodal, že elektrina z východu môže pokryť spotrebu až 8 % poľského obyvateľstva.
Šéf Inter Rao Boris Kovalčuk potvrdil, že Nemecko sa stalo pre jeho firmu po atómovom exite veľmi zaujímavým trhom. Dodal, že Inter Rao „môžeme pomôcť nahradiť výpadky prúdu, ktoré po ňom nastanú“. V Nemecku majú posledný jadrový blok odpojiť od rozvodnej siete asi o desať rokov.
V rozhovore pre piatkové (4.11.) vydanie denníka Handelsblatt Kovalčuk priznal, že vzhľadom na to, že Nemecko odmieta vyrábať elektrickú energiu v jadrových generátoroch, je jeho ponuka veľmi provokujúca. Ale s tým si hlavu netrápi. Veď Nemecko dováža elektrinu z českých a francúzskych atómových elektrární, tak prečo by ju nemohlo importovať aj z Ruska?
Životnosť BJE by mala dosiahnuť 50 rokov. Ruskí vedci však majú k dispozícii materiál, ktorý predĺži prevádzku reaktorov na plných 100 rokov.
Kaliningradská oblasť (15.000 km2) bola časťou bývalého Východného Pruska. Zaniklo po druhej svetovej vojne. Jeho druhá časť sa integrovala do Poľska.
Informoval o tom český denník E15.
12 jns ed
Copyright © TASR 2011