Rusko chce vyvážať sibírsky LNG
Ruská vláda chce preskúmať všetky veľké ložiská zemného plynu na sibírskom polostrove Jamal, aby ich mohla začať postupne ťažiť. Je to úloha na nadchádzajúcich 25 rokov.
Rozvoj ťažby zemného plynu v oblasti si vyžiada investície v celkovom objeme 260 mld. amerických dolárov. Tvrdí to štúdia vlády Ruskej federácie z augusta tohto roka. Ložiská zemného plynu v oblasti môžu tvoriť tretinu výrobnej kapacity v krajine.
Počíta sa i s LNG
Súčasťou investície má byť vybudovanie zariadenia na produkciu skvapalneného zemného plynu (LNG). Výstavbu zabezpečí najväčší nezávislý producent plynu v Rusku, spoločnosť Novatek, informuje The Moscow Times. Štátny Gazprom začne s ťažbou zemného plynu z ložiska Bovanenkovo na poloostrove Jamal od roku 2012, dopĺňa BarentsObserver.
Celý projekt stojí pred niekoľkými prekážkami. Prvou sú extrémne klimatické podmienky, keďže väčšina pôdy je trvalo zamrznutá. Takisto pobrežné vody v oblasti sú príliš plytké, čo komplikuje transport LNG na lodných tankeroch. Nedostatkom je aj slabo vybudovaná infraštruktúra na poloostrove.
Obrovské zásoby zemného plynu v oblasti boli objavené v 60-tych rokoch 20. storočia. Zlá hospodárska situácia v Rusku počas deväťdesiatych rokov zastavila ďalší rozvoj projektu. Pôvodný plán hovoril o začiatku využívania už od roku 1991, uzatvára RIA Novosti.