Ruská tlač: Janukovyča čaká v Moskve „plynové ultimátum“
„Moskva si nachystala nekompromisné stanovisko. Janukovyč by sa nemal spoliehať na ústupky,“ napísal Kommersant s odvolaním sa na zdroje v Kremli a v ruskej diplomacii. Janukovyč si vraj tiež bude musieť vybrať medzi Európskou úniou a Ruskom. „Prišiel okamih pravdy. Musí si vybrať, s kým je. Na dvoch stoličkách sa už sedieť nedá,“ povedal zdroj z Kremľu. Ukrajina vraj buď vstúpi do colnej únie s Ruskom, Bieloruskom a Kazachstanom a zachová si tak ruský trh alebo nevstúpi a odbytisko pre svoje výrobky stratí.
„Moskva priamo spája možnú zľavu na plyn s pripojením Kyjeva k colnej únii a so získaním kontroly nad ukrajinskými plynovodmi,“ dodal denník.
Kyjev sa usiluje o zníženie ceny ruského plynu, ale do colnej únie sa mu nechce vstúpiť, ani sa nechystá prenechať plynovodu Gazpromu. Ukrajinský premiér Mykola Azarov v utorok naznačil, že sa spolieha na kompromis za cenu vzájomných ústupkov. Kyjev sa údajne chystá ponúknuť, že plynovody predá trojstrannému konzorciu s účasťou Gazpromu a EÚ. Ak Moskva cenu plynu nezníži, pohrozí zvýšeniu poplatkov za prepravu zemného plynu z terajších 1,7 amerických dolárov za tisíc metrov kubických na 100 kilometrov na minimálne 3 doláre.
Od januára do augusta prepravilo Rusko cez ukrajinské plynovody takmer 72 mld. kubíkov plynu, pre nasledujúci rok sa počíta so 110 miliardami. Tento rok by Kyjev mal od Moskvy za prepravu inkasovať 2,7 mld. dolárov, nasledujúci rok 5 miliárd, ak sa ale domôže zdraženia poplatkov.
Podľa Kommersantu si však Janukovyč vypočuje na všetky návrhy len ruské odmietnutie. Moskva tvrdí, že sa musí plniť dohoda z roku 2009 a súdu sa nebojí. Nechce konzorcium s účasťou EÚ a vraj už ani toľko nepotrebuje ukrajinské plynovody, vďaka novému plynovodu Nord Stream na dne Baltského mora a chystanému prevzatiu bieloruských plynovodov. „Putin zaujal tvrdý postoj: Rusko nesmie byť rukojemníkom tranzitných krajín,“ povedal nemenovaný diplomat.
Experti si „bojachtivú náladu“ v Moskve vysvetľujú tým, že obidve strany spočiatku zaujali vyhranené stanoviská, aby následne hrali hru nervov, kto skôr ustúpi. Pôsobivosť ruských hrozieb vraj zoslabuje skutočnosť, že Moskva ukrajinské plynovody pre export plynu stále potrebuje, z Nord Streamu bola totiž postavená zatiaľ len jedna vetva. Škandál so zavretým kohútikom, ktorý by EÚ predviedol nespoľahlivosť Ukrajiny a potvrdil potrebu chystaného plynovodu South Stream cez Čierne more, by sa vraj Moskve tiež hodil. Naopak Kyjev je údajne ochotná zmieriť sa s drahým plynom, len aby si v Európe nepošramotila svoju povesť.
Za Janukovyča sa však postavila skupina bývalých vysoko postavených činiteľov v rezortoch obrany a vnútra. V otvorenom liste, ktorý uverejnil denník Nezavisimaja gazeta, Medvedeva varovali, aby eskalácia „plynového sporu“ nepochovala „strategické partnerstvo“ a nepriviedla k moci v Kyjeve „ultranacionalistické protiruské sily“. Nepriatelia Ruska by vraj privítali, keby „rozkol východoslovanskej pravoslávnej civilizácie“ bol dielom Moskvy.
ČTK, energia