Ruská ropa bude tiecť na Slovensko minimálne do roku 2029
Podpis medzivládneho kontraktu s platnosťou od januára 2015 do konca roka 2029 sa očakáva v novembri. O zmluvných podmienkach rokovali v stredu (22.10.) v Moskve ruský minister energetiky Alexander Novak a slovenský minister hospodárstva Pavol Pavlis.
Súčasťou zmluvy sú tiež podmienky tranzitu suroviny. Ako uvádza ruská agentúra TASS, ropa v objeme 6 miliónov ton by mala prechádzať cez územie Slovenska do ďalších krajín, predovšetkým Českej republiky.
Platnosť aktuálnej dohody s Ruskom, ktorá sa podpísala v roku 1999, vyprší koncom tohto roka. Podľa bývalého ministra hospodárstva Tomáša Malatinského sa na medzivládnej úrovni riešilo, akú formu dostane nová dohoda. „Ruská strana uprednostňovala dodatkovanie,“ uviedol v máji minister s tým, že Rusi nakoniec budú súhlasiť aj s podpisom novej zmluvy.
Na Slovensko tečie ropa prostredníctvom južnej vetvy ropovodu Družba. Prevádzkovateľom ropovodného systému u nás je spoločnosť Transpetrol, ktorej jediným akcionárom je štát. Technická prepravná kapacita Družby na našom území predstavuje zhruba 20 mil. ton ropy ročne.
Najväčším odberateľom slovenského prepravcu je spoločnosť Slovnaft. Do bratislavskej rafinérie putuje viac než 60 % prepravovaného množstva suroviny, zvyšok ide do Česka.
Diverzifikácia a krízové scenáre
Ak by došlo k výpadku dodávok cez ropovod Družba, Slovensko v súčasnosti nemá plnohodnotnú alternatívu. Stať by sa tak mohlo už koncom tohto roka, kedy by sa mala ukončiť modernizácia slovensko-maďarského potrubia, ktoré prepája Družbu s ropovodom Adria. Technicky sa dá dopraviť ropa na Slovensko tzv. južnou cestou už dnes, no iba v obmedzenom množstve zhruba 3,5 mil. ton ročne.
Po rekonštrukcii ropovodu Friendship1, ktorý spája slovenskú obec Tupá a maďarské mesto Százhalombatta, by sa mala prepravná kapacita zvýšiť tak, aby zodpovedala potrebám rafinérie Slovnaft – na úroveň minimálne 6 mil. ton ropy ročne. Na modernizácii prepojenia sa v roku 2012 dohodli Transpetrol a skupina Mol podpisom spoločného memoranda.
V prípade potreby sa môžeme spoľahnúť na núdzové zásoby ropy. Slovensko je zaviazané držať rezervu na úrovni minimálne 90 dní priemerného denného čistého dovozu tejto strategickej suroviny.
© energia.sk