Rusi vraj do Slovenských elektrární nevstúpia
S odvolaním sa na ľudí oboznámených so situáciou Bloomberg uviedol, že Enel vylúčil dohodu o predaji ich majoritného podielu v Slovenských elektrárňach s ruskými firmami, vrátane štátnej firmy Rosatom. Dôvodom má byť tlak Európskej únie a sankcie proti Moskve za jej prístup k ukrajinskej kríze.
Svoje obavy z posilňovania európskej závislosti na Rusku v jadrovej oblasti Brusel jasne vyjadril v stratégii energetickej bezpečnosti, ktorú Európska komisia zverejnila koncom mája.
„Rusko je kľúčovým konkurentom v produkcii jadrového paliva a ponúka integrované balíky pre investície v celom jadrovom reťazci,“ uviedla EK v stratégii. Zvláštnu pozornosť chce Brusel venovať diverzifikácii paliva pri investíciách do nových elektrární v EÚ, ktoré využívajú technológiu pochádzajúcu z krajín mimo Únie, aby neboli v dodávkach paliva závislé len na Rusku.
Situácia okolo predaja ukazuje, pod akým tlakom sú firmy v Európe v dôsledku sankcií, ktorými sa EÚ a USA snažia potrestať Moskvu za agresívny postoj voči Ukrajine.
Nemecká vláda tento týždeň prikázala výrobcovi vojenskej techniky Rheinmetall, aby zastavil práce na projekte vojenského výcvikového strediska v Rusku. EÚ totiž minulý týždeň rozšírila sankcie a zakázala vývoz vojenskej techniky, ako aj technológií na ťažbu energetických surovín a ďalších produktov do Ruska.
Reakciou Moskvy je zatiaľ zákaz dovozu ovocia, zeleniny, mäsa, rýb a mliečnych produktov z EÚ, Nórska, USA, Kanady a Austrálie.
Enel: Nikoho nevylučujeme
Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Luca D´Agnese v nedávnom rozhovore pre portál energia.sk uviedol, že pri transakciách, ktoré sa týkajú aj jadrových aktív, je opatrnosť prirodzená.
Hovorca Európskej komisie sa k tejto záležitosti odmietol vyjadriť.
„Spoločnosť Enel nevylučuje žiadneho uchádzača o Slovenské elektrárne. Proces je transparentný a otvorený všetkým potenciálnym kandidátom,“ uviedla v reakcii na informácie Bloombergu hovorkyňa spoločnosti Enel Roberta Vivenzio.
Hovorca Rosatomu vyhlásil, že ich spoločnosť s Enelom o slovenských aktívach nerokovala a odmietol to ďalej komentovať.
Enel vlastní v Slovenských elektrárňach 66-percentný podiel, zvyšok má v rukách ministerstvo hospodárstva. Menšinový vlastník má pri predaji niekoľko práv – predkupné, spoločný odpredaj akcií i právo veta.
„Jadrové firmy sú prísne regulované, takže aj bez jasnej právomoci veta touto mocou fakticky disponuje, pretože nikto nekúpi atómovú elektráreň proti vôli príslušnej vlády,“ uviedol D´Agnese.
Energia.sk/TASR