Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. augusta 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Rusi vraj do Slovenských elektrární nevstúpia

S odvolaním sa na ľudí oboznámených so situáciou Bloomberg uviedol, že Enel vylúčil dohodu o predaji ich majoritného podielu v Slovenských elektrárňach s ruskými firmami, vrátane štátnej firmy Rosatom. Dôvodom má byť tlak Európskej únie a sankcie proti Moskve za jej prístup k ukrajinskej kríze.

Svoje obavy z posilňovania európskej závislosti na Rusku v jadrovej oblasti Brusel jasne vyjadril v stratégii energetickej bezpečnosti, ktorú Európska komisia zverejnila koncom mája.

„Rusko je kľúčovým konkurentom v produkcii jadrového paliva a ponúka integrované balíky pre investície v celom jadrovom reťazci,“ uviedla EK v stratégii. Zvláštnu pozornosť chce Brusel venovať diverzifikácii paliva pri investíciách do nových elektrární v EÚ, ktoré využívajú technológiu pochádzajúcu z krajín mimo Únie, aby neboli v dodávkach paliva závislé len na Rusku.

Situácia okolo predaja ukazuje, pod akým tlakom sú firmy v Európe v dôsledku sankcií, ktorými sa EÚ a USA snažia potrestať Moskvu za agresívny postoj voči Ukrajine.

Nemecká vláda tento týždeň prikázala výrobcovi vojenskej techniky Rheinmetall, aby zastavil práce na projekte vojenského výcvikového strediska v Rusku. EÚ totiž minulý týždeň rozšírila sankcie a zakázala vývoz vojenskej techniky, ako aj technológií na ťažbu energetických surovín a ďalších produktov do Ruska.

Reakciou Moskvy je zatiaľ zákaz dovozu ovocia, zeleniny, mäsa, rýb a mliečnych produktov z EÚ, Nórska, USA, Kanady a Austrálie.

Enel: Nikoho nevylučujeme

Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Luca D´Agnese v nedávnom rozhovore pre portál energia.sk uviedol, že pri transakciách, ktoré sa týkajú aj jadrových aktív, je opatrnosť prirodzená.

Hovorca Európskej komisie sa k tejto záležitosti odmietol vyjadriť.

„Spoločnosť Enel nevylučuje žiadneho uchádzača o Slovenské elektrárne. Proces je transparentný a otvorený všetkým potenciálnym kandidátom,“ uviedla v reakcii na informácie Bloombergu hovorkyňa spoločnosti Enel Roberta Vivenzio.

Hovorca Rosatomu vyhlásil, že ich spoločnosť s Enelom o slovenských aktívach nerokovala a odmietol to ďalej komentovať.

Enel vlastní v Slovenských elektrárňach 66-percentný podiel, zvyšok má v rukách ministerstvo hospodárstva. Menšinový vlastník má pri predaji niekoľko práv – predkupné, spoločný odpredaj akcií i právo veta.

„Jadrové firmy sú prísne regulované, takže aj bez jasnej právomoci veta touto mocou fakticky disponuje, pretože nikto nekúpi atómovú elektráreň proti vôli príslušnej vlády,“ uviedol D´Agnese.

Energia.sk/TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.