Rozširovanie jadrovej elektrárne v Paksi je zbytočné, tvrdí maďarská opozičná DK
Podľa agentúry MTI podpredseda DK reagoval na utorňajšie (7.11.) slová štátneho tajomníka zodpovedného za udržanie kapacity elektrárne v Paksi Attilu Aszódiho, ktorý povedal, že v projekte Paks II začnú preplácať prvé faktúry v celkovej hodnote 98 miliónov eur, k čomu v týchto dňoch začnú čerpať úver z Ruska.
Politik DK zdôraznil, že pre čoraz účinnejšie obnoviteľné zdroje viaceré západoeurópske krajiny rozhodli, že ukončia využívanie atómovej energie. Varjú dodal, že bloky, o aké plánujú elektráreň v Paksi rozšíriť, nikde nefungujú.
„O elektrárni stavanej pri Petrohrade sa šíria zlé správy, vo Fínsku zas tamojšie úrady neudelili požadovanú realizačnú výnimku,“ povedal opozičný politik s poznámkou, že projekt Paks II nielen že zmierni, ale naopak, prehĺbi energetickú závislosť Maďarska.
Fidesz: Opozícia lobuje za cudzie záujmy
Opozičné strany, ktoré vedú kampaň proti rozširovaniu atómovej elektrárne v juhomaďarskom Paksi, lobujú v prospech cudzích záujmov. Podľa agentúry MTI to vyhlásila v stredu vládna strana Fidesz a dodala, že takéto strany vedú kampaň za vážne zdraženie elektrickej energie, pretože v súčasnosti je práve elektrina vyrobená v atómovej elektrárni najlacnejšia.
Fidesz tak reagoval na slová podpredsedu opozičnej strany Demokratická koalícia (DK) Lászlóa Varjúa, ktorý povedal, že projekt rozširovania atómovej elektrárne v Paksi nie je potrebný, a nebude potrebný ani v budúcnosti.
„Rozširovanie elektrárne v Paksi je podmienkou lacnej a spoľahlivej dodávky elektriny pre maďarské rodiny a podnikateľov,“ podčiarkol vo vyhlásení Fidesz.
Strana DK expremiéra Ferenca Gyurcsánya aj teraz namiesto záujmov maďarských rodín presadzuje zahraničné záujmy, ako to robila aj jeho vláda, ktorá vpustila do krajiny zahraničné energetické podniky a zdvojnásobila cenu elektriny, uzavrela vládna strana Fidesz.
Nové dva bloky elektrárne by mohli podľa vlády vyrábať elektrickú energiu už v roku 2026. Prípravné investície sa majú začať na budúci rok. Cieľom kabinetu je dosiahnuť 40-% účasť domácich dodávateľov na tomto projekte, ako je to uvedené aj v zmluve.
Ruský prezident Vladimir Putin na pracovnej návšteve v Budapešti 2. februára povedal, že s Orbánom venovali mimoriadnu pozornosť projektu výstavby dvoch nových blokov atómovej elektrárne v Paksi. „Tento projekt v hodnote 12 miliárd eur vytvorí 10.000 nových pracovných miest,“ podčiarkol vtedy Putin.
Copyright © TASR 2017