Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom-Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Mitya Aleshkovsky (licencia Creative Commons)
23. septembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rozšírenie Nord Streamu nemusí Gazprom finančne utiahnuť

Podpis akcionárskej dohody projektu Nord Stream-2 v septembri. Foto: Gazprom

Výstavba tretej a štvrtej vetvy plynovodu Nord Stream, ktorý by privádzal ruský plyn po dne Baltského mora do Nemecka, by mohla stroskotať na finančných ťažkostiach. Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings vydala stanovisko, v ktorom tvrdí, že ruský monopolný vývozca zemného plynu Gazprom to nemusí mať  jednoduché pri získavaní financií na tento projekt. 

„Pôvodný Nord Stream bol financovaný prostredníctvom projektového financovania. Získavanie financií pre multimiliardový Nord Stream-2 by bolo dnes pravdepodobne oveľa náročnejšie. Je to kvôli tomu, že sankcie Západu výrazne utlmili získavanie medzinárodných financií pre ruské podniky, dokonca aj tie, ktoré nie sú priamo sankcionované,“ uviedol Fitch podľa agentúry UPI.

„Nízke ceny a slabý dopyt po plyne v kombinácii s vysokými investičnými nákladmi (CAPEX) znamenajú, že Gazprom nebude schopný financovať svoj podiel (51% z odhadovaných 10 mld. eur) z interne vygenerovaných finančných prostriedkov,“ napísal Maxim Edelson z Fitch Ratings. Ak by podľa neho nebolo k dispozícii projektové financovanie, Gazprom by si mohol požičať priamo na financovanie svojho podielu v projekte. Toto riešenie ale považuje v súčasnom investičnom prostredí za náročné a drahé.

Zdvojnásobenie kapacity

Rozšírenie Nord Streamu chce Gazprom ukončiť do konca roka 2019. Prostredníctvom tretej a štvrtej vetvy by do Európy prúdilo ďalších 55 mld. metrov kubických plynu, čím by sa zdvojnásobila prepravná kapacita súčasného plynovodu. Náklady sa odhadujú na 10 miliárd eur.

O výstavbu potrubia Nord Stream-2 sa má postarať spoločný podnik New European Pipeline. Podiel Gazpromu v ňom je 51 %, po 10 % akcií vlastnia E.ON, Shell, OMV and BASF/Wintershall a zvyšných 9 % francúzska Engie.

V posledných rokoch bola rúra Nord Stream-1 využívaná len na zhruba 55 %  svojej kapacity. Dôvodom sú  obmedzenie Európskej únie pre Gazprom, pokiaľ ide o využitie plynovodu OPAL, ktorý privádza ruský plyn do Nemecka. „Ak sa má v budúcnosti využiť prepravná kapacita Nord Stream-2 naplno, bude potrebné vyriešiť toto obmedzenie, ktoré má uľahčiť prístup tretích strán k plynovodu,“ skonštatoval Edelson podľa Natural Gas Europe.

Nevôľa krajín V4

Akcionárska dohoda Gazpromu a jeho západných partnerov vyvolala negatívne reakcie krajín Vyšehradskej skupiny. Navýšenie prepravnej kapacity totiž poháňa strategický záujem Ruska, ktoré chce obísť ukrajinské územie. Premiér SR Robert Fico označil plánovaný projekt za „zradu“, kvôli ktorej príde Slovensko o miliardy eur na stratených tranzitných poplatkoch.Obavy vyjadril aj slovenský prepravca spoločnosť Eustream, podľa ktorej plánovaný projekt znižuje energetickú bezpečnosť Európy a objem disponibilných tranzitných trás.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.