Rosnefť chce vyvážať do Ázie skvapalnený zemný plyn
Rosnefť oznámila, že usiluje o získanie práva na vývoz LNG, rovnako ako najväčší ruský nezávislý plynárenský podnik Novatek. V ázijských krajinách je plyn výrazne drahší ako inde vo svete a predovšetkým v Spojených štátoch.Tam vďaka rozvoju ťažby z bridlicových formácií plyn prudko zlacnel, čo niektorým ťažobným firmám robí značné problémy.
Rusko je po USA najväčším producentom konvenčného zemného plynu na svete. V krajine však funguje iba jedno zariadenie na jeho skvapalňovanie, ktoré prevádzkuje konzorcium na čele s Gazpromom.
Gazprom už predtým informoval o zámere postaviť v roku 2018 v prístave Vladivostok vlastný terminál na výrobu LNG s ročnou kapacitou desať miliónov ton. Podľa analytikov by však výstavba mohla mať meškanie.
Rosnefť a americký ropný koncern ExxonMobil sa dohodli, že preskúmajú možnosť vybudovať iné takéto zariadenie v oblasti ostrova Sachalin, prípadne na pevnine v Chabarovskom kraji. Podľa výkonného riaditeľa Rosnefť Igora Sečina bude kapacita prvej linky dosahovať päť miliónov ton ročne.
„Domnievame sa, že náš plyn trhu nesmieme ponúknuť neskôr ako v roku 2018. Ak to urobíme neskôr, naše šance sa podstatne znížia,“ povedal Sečin podľa agentúry Reuters. Záujem o projekt vraj prejavili spoločnosti z Južnej Kórey a Japonska. Podľa riaditeľa vývoja v spoločnosti ExxonMobil Neila Duffina budú Exxon a Rosnefť do vybudovania nového terminálu a potrebnej infraštruktúry na ruskom Ďalekom východe musieť investovať asi 15 miliárd dolárov.
Nové dodávky LNG na trh budúci rok chystá Austrália, ktorá by mala v roku 2017 predstihnúť najväčšieho exportéra Katar. Výhodou LNG je predovšetkým to, že je možné ho prevážať po mori. Podľa ruského prezidenta Vladimira Putina by mal byť skvapalnený zemný plyn pre Rusko prioritou, aby tak mohlo rozložiť ponuku plynu aj do iných oblastí mimo slabnúci trh v Európe.
Zdroj: ČTK, energia