Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. júna 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rosnefť chce podľa ruskej tlače kúpiť firmu Bašnefť

Ruská štátna ropná spoločnosť Rosnefť uvažuje o kúpe firmy Bašnefť, ktorá je stredne veľkým producentom ropy, od konglomerátu Sistema. Informoval o tom v utorok denník Vedomosti. Rosnefť, ktorý je najväčšou ropnou spoločnosťou na svete, s ktorej akciami sa obchoduje na burze, posúdil hodnotu firmy Bašnefť, ale nepredložil oficiálnu ponuku, uviedol denník s odvolaním sa na zdroje blízke konglomerátu Sistema. Konglomerát podniká vo viacerých oblastiach od ťažby ropy po telekomunikácie.

Rosnefť sa k správe denníka Vedomosti odmietol vyjadriť a firmu Bašnefť sa agentúre Reuters nepodarilo hneď osloviť. Rosnefť zaplatil začiatkom tohto roka 55 mld. USD v hotovosti a akciách za TNK-BP a na trhu sa dlhodobo hovorí o možných ďalších akvizíciách. Upevňovanie štátnej kontroly nad obrovským ruským ropným sektorom znepokojuje niektorých pozorovateľov, ktorí tvrdia, že rastúca rola Kremľa v ekonomike oslabuje hospodársku súťaž.

Čistý zisk firmy Bašnefť v prvom kvartáli medziročne oslabil o 10 % na 12 mld. rubľov (RUB). Tržby spoločnosti za január až marec medziročne stúpli o 6 % na 126 mld. RUB. Zisk firmy pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) klesol o 15 % na 21 mld. RUB.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.