Rosatom si nepripúšťa možnosť neúspechu v tendri na dostavbu Temelína
Leoš Tomíček na medzinárodnom fóre Atomex 2012 v Prahe. Foto: Rosatom
Energetická spoločnosť ČEZ minulý týždeň odovzdala česko-ruskému konzorciu a Westinghousu predbežné hodnotenia ich ponúk s tým, že s nimi chce ďalej rokovať o ich vylepšení. Generálny riaditeľ Westinghousu Danny Roderick potom oznámil, že jeho spoločnosť zatiaľ v hodnotení celkovo vedie. Konsorcium MIR.1200 následne uviedlo, že jeho ponuka bola hodnotená ako lepšia v troch kategóriách zo štyroch.
„Vôbec nepredpokladáme, že by sme nemuseli uspieť. Túto variantu sme vôbec neanalyzovali,“ povedal Tomíček. „Ak by sme hypoteticky uvažovali, že by sme neuspeli, nebola by to pre nás veľká tragédia, pretože vo svete realizujeme veľa projektov. Na druhej strane pre Westinghouse by to zrejme tragédia bola,“ dodal.
Podľa Tomíčka je Temelín pre Westinghouse jedinou reálnou možnosťou, ako začať ďalšiu stavbu jadrovej elektrárne. „Tento tender je unikátny tým, že podmienkou nie je zabezpečiť financovanie. Všade inde vo svete to podmienkou je,“ prehlásil Tomíček. Westinghouse pritom podľa neho financovanie stavby elektrárne neponúka.
Spoločnosť Westinghouse sa voči vyjadreniu Rosatomu ohradila. „Neúspech by pre Westinghouse samozrejme nebola žiadna tragédia,“ uviedol mediálny zástupca spoločnosti Michal Vlasák. Zdôraznil tiež, že Westinghouse financovanie projektu ponúka.
„Je znepokojivé vidieť, že spoločnosti, ktoré sa zaoberajú niečím tak závažným, ako je jadrová energia, nedokážu jednoducho priznať, že v predbežnom hodnotení tendra skončili na druhom mieste,“ uviedol k výrokom zástupcov Rosatomu generálny riaditeľ Westinghouse Roderick. „V predbežnom hodnotení nie sú žiadne nejasnosti a vychádza z kritérií, ktoré boli nastavené na začiatku celého procesu. Ak je teraz skutočne tak zložité priznať pravdu, ako potom môže prebiehať samotná realizácia projektu?“
Roderick už skôr povedal, že priebežné víťazstvo Westinghousu v tendri je nespochybniteľné. Zástupcovia americkej firmy konštatovali, že rôzne kategórie hodnotenia majú rôznu váhu, a preto tesné víťazstvo v troch z nich v celkovom súčte nič neznamená. „Westinghouse zvíťazil v predbežnom hodnotení a sme pyšní na toto ocenenie našej doterajšej práce. Avšak ešte veľa práce je pred nami,“ uviedol ďalej Roderick.
Jadrová elektráreň Temelín. Foto: TASR/AP Photo/David Veis/CTK
Riaditeľ Rosatomu pre stavbu jadrových zariadení Sergej Bojarkin uviedol, že ponuka Konsorcia MIR.1200 je vysoko konkurencieschopná. Česko-ruská spolupráca podľa neho je už teraz prínosná pre český priemysel. „Kupujeme české zariadenia pre naše stavby v Číne, v Indii. Uvádzame český priemysel na naše trhy,“ prehlásil. Westinghouse podľa neho nič podobné ponúknuť nemôže, pretože stavia výhradne v Číne a v USA, kde dodávky zabezpečujú miestne spoločnosti.
Westinghouse ale rovnako sľubuje úzku spoluprácu s českými podnikmi. Roderick prehlásil, že jeho firma ponúkne českým firmám príležitosť osvojiť si okrem ruských tiež západné normy, čo údajne českému priemyslu otvorí cestu i na západné trhy. Westinghouse tiež chce z Česka v prípade svojho úspechu v tendri vytvoriť základňu pre dodávky do ďalších európskych krajín.
Zástupcovia Westinghouse navyše zdôraznili, že lokalizácia výroby nepatrí medzi kritériá pre vyhodnotenie tendra. Westinghosue, rovnako ako Konsorcium MIR.1200 však sľubujú, že viac než 70 % hodnoty zákazky získajú české spoločnosti.
ČEZ by mal víťaza tendra na Temelín vybrať na jeseň. V zadávacích podmienkach tendra je podľa Bojarkina aj možnosť, že by energetická spoločnosť nevybrala nikoho, riaditeľ Rosatomu je ale presvedčený, že k tomu nepríde. „Bol by to problém pre český priemysel a českú ekonomiku,“ povedal. Podľa neho by tak Česko premeškalo možnosť naštartovať hospodársky rast.
Stavba tretieho a štvrtého bloku juhočeskej jadrovej elektrárne by mala viac než zdvojnásobiť jej inštalovaný výkon, ktorý v súčasnosti predstavuje 2.000 MW. Náklady sa odhadujú na 200 až 300 miliárd českých korún. Dokončenie stavby sa očakáva v roku 2025, nové bloky by mali dodávať elektrinu do siete 60 rokov.
Okrem Konsorcia MIR.1200 a Westinghouse sa o zákazku uchádzala tiež francúzska spoločnosť Areva, ČEZ ju však vlani z tendra vyradil. Areva sa proti rozhodnutiu odvolala na Úrade pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS), ktorý rozhodnutie ČEZ potvrdil. Francúzska spoločnosť teraz podala rozklad predsedovi ÚOHS, v prípade neúspechu je pripravená bojovať za svoje práva aj na súde.
ČTK, energia.sk