Rosatom chce na výrobe malých reaktorov spolupracovať s českými firmami
„Výstavba MBIR a projekt SVBR-100 dnes rozhodne patria k tomu najzaujímavejšiemu, čo Rosatom vyvíja. Pre české firmy sa tak otvára obrovská príležitosť významne sa na týchto projektoch podieľať a získavať tak dlhodobý odbyt pre svoju produkciu,“ vyhlásil zástupca generálneho riaditeľa Rosatom-u Vjačeslav Peršukov.
Viacúčelový rýchly výskumný reaktor by sa mal postaviť do roku 2019 vo Výskumnom ústave atómových reaktorov v ruskom Dimitrovgrade. Ide o reaktor poháňaný rýchlymi neutrónmi. Po uvedení do prevádzky by mal reaktor mať inštalovaný výkon 150 MW, čo z neho bude robiť najvýkonnejším výskumným reaktorom na svete.
Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) je dnes po celom svete v prevádzke 240 výskumných reaktorov. Ďalších 360 ich bolo už zastavených a niektoré sú už v procese vyraďovania. Spomedzi aktívnych sa ich najviac prevádzkuje v Rusku (62). Nasledujú USA (54), Japonsko (18), Francúzsko (15), Nemecko (14) a Čína (13).
Projekt malých jadrových reaktorov SVBR predstavil Rosatom minulý rok na pražskom veľtrhu Atomex. Ide o kovom chladený reaktor s modulárnou štruktúrou, pričom jeho výkon dosahuje 100 MW. Jeho vývoj sa zakladá na skúsenostiach s prevádzkou jadrových reaktorov vo vojenských ponorkách.
MAAE v tomto smere odhaduje, že dopyt po reaktoroch s malých a stredných výkonom (100 až 400 MW) bude do roku 2040 predstavovať 500 – 1000 blokov. Celková hodnota tohto trhu sa odhaduje do 500 mld. eur. Ich uplatnenie sa predpokladá najmä v odľahlých oblastiach a v lokalitách s nedostatkom pitnej vody. Elektrická energia sa totiž využíva i pri odsoľovaní morskej vody. Ak by sa jeden takýto reaktor využil iba pre tento účel, za 24 hodín by zo slanej vody dokázal pripraviť až 200 tis. ton pitnej vody.
ČTK, energia.sk